Министър Найден Тодоров и още 26 министри на културата изпратиха съвместно писмо за подкрепата на културните и творчески сектори на ниво ЕС. Писмото е адресирано до следните ръководители в Европейската комисия: г-жа Хена Виркунен, изпълнителен заместник-председател, отговаряща за технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията; г-н Глен Микалеф, комисар по справедливостта между поколенията, младежта, културата и спорта и г-н Пьотър Серафин, комисар по бюджет, борба с измамите и публична администрация.
В писмото министрите на културата изразяват силната си подкрепа за продължаващите усилия на Европейската комисия за укрепване на културните и творческите сектори в цяла Европа и подчертават решаващата роля на програмата „Творческа Европа“ за защитата и насърчаването на европейското културно многообразие, творчество, артистична свобода и свобода на изразяване.
„Програмата „Творческа Европа“ беше и продължава да бъде важен инструмент за защита и насърчаване на културното многообразие, културното наследство и творчество и подкрепа на аудиовизуалния сектор в Европа“, категорични са министрите. Те посочват, че като единствената европейска програма, специално предназначена да подкрепя сътрудничеството и създаването на съдържание от културни и творчески организации и професионалисти, тя ефективно улавя уникалната същност на сектора, а чрез предоставяне на инструменти за трансгранично сътрудничество между културни и творчески организации от всякакъв размер, мобилност на културни професионалисти и разпространението на висококачествено културно съдържание, програмата значително допринася за присъщата стойност на културата.
„Културата играе жизненоважна роля за опазването на нашата общност и ценности, за обогатяването на нашата обща европейска идентичност и засилване на социалното сближаване, като същевременно насърчава иновациите и конкурентоспособността“, пишат още министрите от ЕС.
Те изтъкват, че аудиовизуалният сектор в Европа процъфтява артистично до голяма степен благодарение на сътрудничество, съвместни продукции, създаване на съдържание, обмен на таланти и работа в мрежа. Допълват, че по отношение на разпространението на съдържание кината и фестивалите са важни инструменти за предлагане на културно и езиково разнообразие за европейските и международните публики.
„Тази внимателно балансирана екосистема, разработена и поддържана от програмата „Творческа Европа“, създава значителна стойност за различни заинтересовани страни и творчески таланти в и извън Европа, както и икономически ползи“, обобщават министрите на културата.
Те се фокусират върху ключовия момент, че в ерата на дигиталната трансформация и технологични иновации, като напр. изкуствения интелект, е особено важно да се запази акцентът върху културните и творческите сектори на ниво ЕС. „Твърдо вярваме, че е от решаващо значение да продължим да подкрепяме сътрудничеството и създаването на съдържание в културните и творческите сектори на ниво ЕС. Тази подкрепа трябва да бъде видима, приобщаваща и устойчива, като поставя в ядрото си творчеството и културното многообразие“, се казва в писмото.
За да се гарантира, че секторът може да продължи да се адаптира и да процъфтява в бързо развиващия се глобален пейзаж, министрите на културата призовават Европейската комисия да продължи да дава приоритет на културното многообразие и на свободата на изкуството.
Министрите настояват, че културните и творческите сектори, включително аудиовизуалната индустрия, изискват ефективни и съобразени със сектора стимули на ЕС. „Тези стимули трябва да бъдат силно „видими“ и стратегически проектирани да подкрепят културното сътрудничество и създаването на съдържание“, посочват министрите.
„Без да изпреварваме преговорите за бюджета на ЕС, бихме искали да подчертаем, че само с такива целенасочени мерки можем да защитим дългосрочната устойчивост на сектора, конкурентоспособност и жизненост на европейската културна и творческа екосистема“, пишат в заключение министрите на културата на България, Австрия, Белгия, Естония, Хърватия, Финландия, Кипър, Франция, Чехия, Германия, Дания, Гърция, Унгария, Литва, Ирландия, Люксембург, Италия, Малта, Латвия, Нидерландия, Полша, Словения, Португалия, Испания, Румъния, Швеция и Словакия.
Писмото можете да видите в прикачения файл.