Проектът „Псевдоприрода“ с куратор арх. Ясен Марков е победител с общ резултат 61 от максимално възможни 70 точки в конкурса за български павилион на 19-ото издание на Венецианското биенале за архитектура във Венеция. Проектът бе представен по време на пресконференцията в галерия „Средец“ на Министерството на културата, на която бе обявено финалното класиране в конкурса.
Още снимки можете да видите тук.
„Псевдоприрода“ развива абсурдна хипотеза, при която през лятото във Венеция вали сняг. Журито посочва, че проектът се занимава с много сериозната тема за климатичните промени и човешката намеса в сложните природни процеси. За това се говори със силни образи, не без чувство за хумор - машината за сняг, която затрупва соларните панели и ги спира да функционират, е ефектна метафора за неспособността на хората да се справят с климатичните кризи. Използването на технологии, които изглеждат като част от решението, още повече обърква ситуацията. В залата е пресъздаден декор на голяма зимна хижа с изкуствена камина и килим с елементи от националната култура. В тази уютна среда темата на проекта ще бъде разгърната и в още една медия – книги с текстове за времето и климата. Проектът по изключително ефектен и запомнящ се начин представя и поставя във фокуса на обществото дискусията за едно все по-реално климатично бъдеще.
Екатерина Джумалиева, директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в Министерството на културата, посочи, че страната ни вече участва последователно и с визия във Венецианското биенале за архитектура, както и в това за изкуства. Тя благодари на Камарата на архитектите в България (КАБ) и на Съюза на архитектите в България (САБ) за доброто партньорство.
Арх. Владимир Милков – председател на УС на КАБ и председател на журито поясни, че журирането тази година е било в два етапа, като техническата комисия е допуснала всички подадени предложения на първи етап. На втория етап са разгледани допуснатите от първи етап 5 проекта, като всички кандидати са присъствали едновременно на представянето на концепциите си.
Арх. Ясен Марков разказа повече за проекта, а също и по какъв начин е достигнал до визията на стилизираната снежинка. Той благодари на журито за високата оценка, която проектът е получил. Сподели, че архитектите винаги първо търсят проблемите в дадена сграда и от разхищението на енергия и връзката с климатичните промени се е родила идеята за тази климатична аномалия – сняг във Венеция, която проектът изследва и чрез която поставя на обществен дебат този ключов за оцеляването ни на планетата въпрос.
На 10 май тази година предстои официалното откриване на Биеналето. Откриването на националните павилиони ще бъде в предходните два дни, като за българския засега се обмислят датите 8 и 9 май.
Членовете на журито споделиха, че конкурсът е успешен, тъй като за ограничено време са представени 17 проекта с висок професионализъм. Посочено, бе, че се забелязва активната роля на младото поколение, с възраст до 40 г., в съвременния архитектурен живот и в разработването на по-широки по замисъл и съдържание архитектурни задачи. Конкурсните проекти показаха навлизането на технологични средства и похвати в архитектурното творчество и в конкретния случай разширяване на подхода към архитектурата с по-задълбочено отчитане на човешкия фактор и възприемането ѝ. По мнението на журито българските архитекти са показали, че са в течение на световните тенденции и чувствителни национални специфики. От КАБ и САБ изказаха благодарност за доброто сътрудничество с Министерството на културата.
В пресконференцията участваха арх. Владимир Милков – председател на УС на КАБ и председател на журито; арх. Тодор Обрешков – член на САБ и КАБ и член на журито; арх. Атанас Ковачев – член на САБ и на КАБ, член и на журито; Мартин Христов – зам.-председател на УС на КАБ; Екатерина Джумалиева, директор на дирекция КНМИИ в МК; арх. Александър Стайнов, държавен експерт, национален комисар за участието на Република България във Венецианското биенале за архитектура през 2025 г.
Конкурсът за кураторски проект за националното ни участие стартира на 11 октомври 2024 г., като кандидатите подадоха предложенията си до 2 декември 2024 г. Интересът бе голям, 17 проекта бяха разгледани от 7-членното жури под председателството на арх. Владимир Милков – председател на УС на КАБ.
Това е 19-ото издание на Венецианското биенале за архитектура във Венеция, Италия. То ще се проведе в периода от 10 май до 23 ноември 2025 г., а темата на форума е „Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна“. Куратор на международната изложба е Карло Рати – италиански архитект и инженер.
Хронологията на конкурса можете да проследите на официалната страница на Министерството на културата в интернет, като там вече са публикувани и протоколите от работата на журито, както и техните рецензии: https://mc.government.bg/page.php?p=58&s=429&sp=430&t=1080&z=0.
Всички проекти можете да разгледате на официалната страница за българското участие във Венецианското биенале за архитектура във Венеция: https://biennale2025.kab.bg/proekti/.