България участва в най-мащабното за 2025 година учение на НАТО „Steadfast Dart 25“
Учението е планирано от Върховното главно командване на съюзните сили на НАТО в Европа (SHAPE) и се провежда от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP). „Steadfast Dart 2025“ е основното учение в периода на дежурство на Съюзните сили за реагиране на НАТО - стратегически сили с висока степен на готовност, способни да действат в различни домейни в по-кратък срок.
Целта на учението е да се тестват способностите и процедурите за разгръщане на Съюзните сили за реагиране (ARF), оперативната съвместимост между участниците и страните домакини.
В учението участват военновъздушни, сухопътни, военноморски и сили за специални операции; 17 кораба; над 20 самолета и вертолета, в това число изтребители EF2000, F16, AV 8B HARRIER и транспортни самолети A400; повече от 1500 единици бойна техника, включително танкове, ракетни установки за залпов огън, самоходни артилерийски установки, бойни машини на пехотата (БМП) и бронирани транспортни средства (БТР).
„Steadfast Dart 2025“ демонстрира единството, решимостта и силата на НАТО да защитава свободата и териториалната цялост на държавите-членки, общите ценности и международния правов ред. То отговаря на политиката на НАТО за провеждане на отбранителни учения при съблюдаване на принципите за прозрачност и пълно зачитане на международните договорености.
Разполагането на Съюзническите сили за реагиране (ARF) от Франция, Италия, Испания, Словения, Турция и Обединеното кралство Великобритания в рамките на учението ще се извърши от началото на януари до началото на февруари 2025 г. на територията на България, Гърция и Румъния. В тази връзка през територията на нашата страна от 12 януари до 9 февруари 2025 г. към Румъния ще преминат участниците в учението с лично оръжие, боеприпаси и бойна техника от състава на въоръжените сили на Испания - до 100 военнослужещи и до 290 бойни и транспортни машини, на Италия - до 200 военнослужещи и до 90 бойни и транспортни машини, на Гърция - до 50 военнослужещи и до 25 бойни и транспортни машини, на Турция - до 60 военнослужещи и до 12 бойни и транспортни машини, от Обединеното кралство - до 900 военнослужещи и до 450 бойни и транспортни машини, и от Нидерландия - до 10 военнослужещи и до 6 транспортни машини. От 22 февруари до 30 март те ще преминат обратно от Румъния, за да се завърнат в пунктовете си за постоянна дислокация.
В рамките на учението от 3 до 28 февруари на територията на България ще бъдат разположени елементи от Съюзните сили за реагиране (ARF) от състава на въоръжените сили на Испания, Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Италия (NRDC-ITA), щабни офицери от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP) и др. Общо в нашата страна ще пребивават до 460 военнослужещи с личното им оръжие и боеприпаси, до 95 бойни и транспортни машини; до 2 вертолета NH90; до 2 транспортни самолета A400 „AIRBUS“ и до 6 самолета AV-8 „HARRIER“.
Броят на участниците в учението, пребиваващи в страната, както и на транзитно преминаващите от Гърция и Турция към Румъния и обратно, няма да надвишава международните договорености.
Приемането на елементи от Съюзните сили за реагиране (ARF), участници в учението STDT25, и осигуряването на тяхната поддръжка като страна домакин ще допринесе за утвърждаване ролята на България като значим съюзник на Югоизточния фланг на Алианса.
От българска страна в учението STDT 25 ще участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Предвижда се в средата на февруари да бъде организиран медиен ден в рамките на учението в района на Специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“.
От 12 до 14 януари предстои придвижването на първите военни автоколони по републиканската пътна инфраструктура за участие в учението на територията на Румъния. Те са от състава на въоръжените сили на Италия и ще бъдат охранявани и ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“. Точните маршрути за придвижване на военните колони ще бъдат определяни в зависимост от актуалната пътна обстановка в координация с Главна дирекция „Национална полиция“ и Агенция „Пътна инфраструктура“.