Министърът на туризма Евтим Милошев връчи почетни статуетки „Златна роза“ за цялостен принос в туризма

Министърът на туризма Евтим Милошев връчи почетни статуетки „Златна роза“ за цялостен принос в туризма

Министърът на туризма Евтим Милошев почете десет изявени личности, чиито постижения са оформили облика на съвременния български туризъм. Наградата „Златна роза“, символ на отдаденост и принос към сектора, беше връчена на пионери, визионери и академици, допринесли за развитието на туристическия сектор в България.

С почетната статуетка бяха удостоени Георги Кочов, Георги Пампоров, Гълъб Черпоков, Иван Иванов, Проф. д-р Иван Марков, Проф. д-р Манол Рибов, Проф. д-р Марин Нешков, Проф. дгн Мария Воденска, Проф. д-р Николина Попова и Проф. д-р Светла Ракаджийска. Техният принос обхваща различни аспекти на туризма – от научни изследвания и образование до стратегическо управление и популяризиране на българския туристически продукт у нас и в чужбина.

По време на церемонията в Министерство на туризма, министър Милошев припомни, че страната ни дълго време е била пример как се изгражда устойчив туристически продукт. „Туризмът в България има дълбоки корени. Той е неразривна част и от нашата икономика, но и от нашата култура. Организираният туризъм е история, която започва с малки стъпки, но се разгръща в пътуване на поколения. Някога нашата страна е била вдъхновение за редица туристически държави, които днес доминират“, заяви министър Милошев като акцентира върху приноса на отличените и че смисъла на това събитие е в приемствеността между поколенията. Министерството на туризма ще продължи да подкрепя иновациите и професионалистите в сектора, като идеята е церемонията да стане традиция.

На 90 годишна възраст проф. д-р Манол Рибов, утвърден икономист с дългогодишен опит, изпрати видеообръщение от Бургас, в което насочи вниманието именно към нуждата от иновации. Проф. д-р Манол Рибов е утвърден икономист с богат практически и академичен опит. Завършил висше икономическо образование, той изгражда кариера като експерт в международната търговия, управление на качеството и конкурентоспособността.

Гълъб Черпоков, който днес е на 90 г. и с над 56 години професионален опит, от които 48 в сферата на туризма, е сред наградените за своята работа като генерален директор на „Балкантурист“ и „Интерхотели-Балкантурист“, както и за приноса си в хотелиерството, ресторантьорството и международната търговия. „Тази награда е признание, което вдъхва нови сили дори след десетилетия труд“, сподели той по време на церемонията.

Георги Кочов, изпълнителен директор на „Бороспорт”АД, бе отличен като първия българин, победил легендарния швед Ингемар Стенмар, изключителен състезател, спечелил титли като балкански шампион, европейски шампион в паралелен слалом за юноши и участник в Световно първенство и Олимпийски игри.

Награда получи и Георги Пампоров, изпълнителен директор на Организация за управление на туристически район „Родопи“ и дългогодишен председател на сдружението на родопските хотелиери и ресторантьори.

За дейността си като председател на Асоциацията на специализираните експерти в туристическата индустрия (АСЕТИ) и пионер в развитието на българския туризъм бе отличен и Иван Иванов, който преди няколко месеца навърши 80 г.

Проф. д-р Иван Марков, който е дългогодишен ръководител на катедра „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и автор на над 350 публикации, също присъства на церемонията и получи награда за цялостен принос.

Редом с тях бе и проф. д-р Марин Найденов Нешков, който има изключителен принос в сферата на туризма и икономиката. Преподава в редица престижни университети в страната, както и в Дания и в Австрия, ръководи курсове и семинари и участва активно в международни форуми.

Награда Златна роза получи и проф. дгн Мария Воденска, която е изявен учен с докторска степен по география на рекреацията и туризма. Професор в областта на науките за земята, тя обучава студенти по ключови дисциплини като „Въведение в туризма“ и „Влияния на туризма“.

Наградата на Проф. д-р Светла Ракаджийска, получи синът ѝ Камен Грънчаров. Проф. Ракаджийска, е дългогодишен ръководител на катедра „Икономика и организация на туризма“, преподавател по дисциплини като „Туристически пазари“ и „Маркетинг и реклама“. Със специализации в Италия, Франция, Испания, Великобритания и Канада, проф. Ракаджийска е активен консултант и координатор на международни проекти в областта на туризма.

10-тата Златна роза бе връчена на проф. д-р Николина Попова, която е сред водещите специалисти в туризма, с докторска степен по география на рекреацията и туризма. Тя е експерт в оценката на туристическия потенциал и дигитализацията на сектора.