Учени и експерти търсят практически решения за предотвратяване на инциденти със защитени видове птици

Учени и експерти търсят практически решения за предотвратяване на инциденти със защитени видове птици

Министърът на околната среда и водите Петър Димитров беше домакин днес на среща за търсене на практически решения, базирани на науката, с цел да бъдат минимизирани негативните въздействия от човешката дейност върху защитени видове птици. Участваха учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към БАН, представители на сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ към Главна дирекция „Национална полиция“ и експерти от МОСВ и РИОСВ – София.

Срещата се проведе по повод регистрирания за първи път в България случай на смърт на много голям брой пойни птици от вида Планинска чинка  (Fringilla montifringilla), който е защитен вид съгласно разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие.

„Практическото приложение на науката е в основата на действията по опазване на околната среда. И макар да имаме основания да определим събитието от Новогодишната нощ, довело до смъртта на стотици птици, като инцидент, то е можело да се предотврати“, е становището на учените от  ИБЕИ-БАН, изказано от проф. Зехтинджиев.

За предотвратяване на бъдещи събития от този вид предстои да работят заедно учени, представители на институции и неправителствени организации. Върху тази договореност се обединиха участниците в срещата. Целта е дори в урбанизираната среда на градовете да се осигури взаимно приемлив и екологично аргументиран план за провеждане на пиротехнически увеселителни мероприятия.

Бяха очертани следващи действия, в резултат на които да се стигне до намиране на практическо решение, как при използването на пиротехника в празнични събития да се намали значително безпокойството върху птиците до средни и приемливи нива, при които те биха могли да се справят, като се адаптират и променят поведението си.