След повече от десетилетие усилия пикът на дуалното образование достига 9% в приема тази година

След повече от десетилетие усилия пикът на дуалното образование достига 9% в приема тази година

Значението на обучението чрез работа (дуално обучение) е ключов елемент от професионалното образование и то е заложено като цел в редица стратегии, планове и документи вече повече от десетилетие. Повсеместното прилагане на тази форма обаче става с малки стъпчици. В план-приема за професионално образование през учебната 2024/2025 г. дуалното обучение засяга едва 9% от учащите и това е най-високата стойност към момента. Малко над 3 хиляди (от общо над 36 хиляди) ученици са започнали професионалното си образование в дуална форма в 55 специалности (от общо 148).

В „големите“ специалности дуалното обучение засяга малко ученици

В деветте специалности с прием над хиляда ученици дуалното образование обхваща едва 6% от тях. Така например от общо 3 хиляди учащи за готвачи и ресторантьори само 200 са в дуална форма.

Най-много са учениците в дуална форма в специалностите „Електротехник“ (299 или 1/3 от всички в тази специалност), „Техник на транспортна техника“ (234 или един от всеки осем в тази специалност) и „Машинен техник“ (234 или близо 2/3 от учащите).

Повсеместното дуално обучение е заложено само в пет „малки“ специалности

В пет специалности пък целият план-прием е в дуално образование, но става въпрос за специалности с много малък прием – „Текстилен техник“ и „Десенатор на текстил“ (съответно 26 и 52 ученици в Сливен), „Техник-технолог по експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“ (26 ученици в Пловдив), „Техник по железопътна техника“ (61 ученици) и „Оператор в минната промишленост“ (13 ученици).

Помощник-възпитател и социален асистент само по учебник

Липсата на дуално обучение в някои специалност буди сериозно недоумение. Така например не се предвижда нито една бройка за обучение чрез работа в реална работна среда при учащите за помощник-възпитател, социален асистент, фризьор, корабоводител, асистент на лекар по дентална медицина, животновъд, помощник в строителството, шлосер, заварчик, стругар и много други.

Русе е първенец, а в Перник няма нито един ученик в дуална форма

Областните данни показват, че Русе е първенец в дуалното образование като тази форма засяга 32% от учениците (351 от общо 1092 ученици в професионалното образование). След това се нареждат Габрово (28%) и Видин (24%). В осем области под 5% от учениците ще се обучават чрез работа, а в Перник – нито един (от общо 731 ученици).

Дял на учениците, приети в дуална форма на професионално образование през учебната 2024/2025 г., % | Източник: ИПИ по данни на РУО

През изминалата година Министерството на образованието имаше някои предложения за улесняване на дуалното обучение, но те съвсем не са достатъчни (писахме за това). Същевременно разширяването на обхвата на образованието чрез работа продължава да буксува, а връзката между образованието и пазара на труда остава слаба със силен превес на ненужни специалности (писахме за това). Индексът на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката за 2024 г. също показва, че за около половината обучаващи се за придобиване на професионална квалификация няма насрещно търсене, а в много части на страната разривът е особено голям и обхваща над 2/3 от учениците. Най-добрият и естествен начин за преодоляването на този проблем е повсеместното прилагане на дуалното образование.  

Водещи новини

Времето