Отчет на Министерството на регионалното развитие и благоустройството

Отчет на Министерството на регионалното развитие и благоустройството

Започна основният ремонт на Дунав мост при Русе след 70 години експлоатация. Възобновено беше строителството на около 52 км от АМ „Хемус“. Работи се активно по изграждането на новия първокласен път Видин-Ботевград. Издадено бе разрешение за строеж за последните 6 км от АМ „Европа“, която се очаква да бъде изградена изцяло през следващата година. Изготвят се технически проекти за двата участъка в посока от Кулата към София и за обхода на град Кресна по трасето на лот 3.2. на АМ „Струма“. Разширяването на 600-метров участък от магистралата край Симитли облекчи трафика в района. Подписан е договор за изработване на разширен идеен проект за скоростно трасе по направлението София - Монтана с тунел под прохода Петрохан. След тригодишно прекъсване са осигурени договорите за текущ ремонт и зимното поддържане на републиканската пътна мрежа.

Приоритетно продължи работата по Инвестиционната програма за общински проекти. От подадените 2170 заявления са сключени над 1900 споразумения с общини. Направените плащания към общините са за 500 млн. лв.

Започна процесът по договаряне с общините за изпълнение енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради - Етап II по ПВУ. Одобрени са общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Продължава усилено да се сключват договори и по Етап I на програмата, в които ще бъдат вложени близо 1,129 млрд. лв. Напредъкът по сключването на договорите стана възможен, след като екипът преодоля завареното забавено разглеждане на проектните предложения по процедурите за енергийна ефективност на жилищния сграден фонд по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Стартирани бяха спешни мерки за борба с безводието в страната. Експертите анализираха проблемите и предложиха решения за подобряване на ефективността и контрола, осигуряване на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури. Взе се решение да се размрази проектът за изграждане на яз. „Черни Осъм“ за Плевен и Ловеч. Приключи строителството на яз. „Луда Яна“ и пречиствателната станция за питейни води към него и започна завиряването. Осигурени са и 15 млн. лв. за ремонт на водопроводната мрежа на Омуртаг. В спешен порядък бе решен проблемът с недостига на питейна вода за Кочериново.

Успешно завърши внедряването на новата информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. С новата система ще се подобри както бързината, така и достъпността до административните услуги, предвижда се разпределението на заявленията да става на случаен принцип във всички териториални звена на Агенцията.

Открит беше реконструираният ГКПП “Калотина” – първият голям ремонт на пункта от 30 години насам. Статистиката показва ръст на товарния трафик от почти 30% в тази точка за последните пет години. Пунктовете в страната са проектирани да поемат трафик от 2.5 млн. превозни средства годишно, а само през 2023 г. са преминали 4.5 милиона, с тенденция до 2029 г. да нараснат до 10 милиона. Затова правителството предприема мерки с цел облекчаване на трафика по всички гранични пунктове. Преди три месеца кабинетът започна усилени действия за разширяването на пунктовете при Малко Търново и Капитан Андреево, като целта е всички да бъдат реконструирани.

 

Целият отчет на кабинета Главчев може да видите ТУК.

 

 

Водещи новини

Времето