С цел максимално проследяване на ситуацията, предизвикана от петролния разлив край Керченския проток, МОСВ се обърна към Лабораторията по морска екология при Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) – БАН за научно обосновано становище относно въздействието върху морски организми и екосистеми от разливи от петролни продукти и нефт.
В разработката с автори д-р Димитър Беров и доц. д-р Венцислав Карамфилов, постъпила в министерството, са проследени промените във вида, концентрациите и свойствата на нефтените продукти при настъпване на нефтени разливи, които имат основно значение за оценка на потенциалните негативни ефекти върху живи организми и екосистеми. Става ясно, че процесите на разпространение и изменение на тези свойства на нефтените продукти в морска среда са добре проучени.
Авторите посочват черноморските местообитания и начина, по който могат да бъдат засегнати от въздействието на нефтени разливи. Направени са кратки заключения за очакваните въздействия в района на Керченския пролив. Това район е с концентрирано присъствие на морски бозайници, които мигрират през пролива от Азовско в Черно море. Районът попада под директното въздействие на изхвърлените на брега нефтени продукти, така че местообитанията в този район ще бъдат повлияни от разливите на нефтопродукти. В съседство на пролива са разположени и големи влажни зони, лагуни и сладководни езера, които по всяка вероятност са местообитания на птици. Размерът и степента на въздействие върху крайбрежните екосистеми и видове могат да бъдат установени единствено на място при специализирани проучвания и наблюдения, е посочено в заключенията.
Предвид голямата отдалеченост на Керченския пролив от Българското Черноморие (около 700 км до нос Шабла, 780 км до Маслен нос), продължителното време, необходимо за придвижване на разливи на такова разстояние, и естествените процеси на разграждане, разреждане и утаяване на нефтените продукти в морето, преки негативни и директни въздействия от разлива на нефтени продукти върху крайбрежни екосистеми и местообитания по българското крайбрежие не се очакват – е категоричното заключение на учените от ИБЕИ – БАН.
Вижте пълния текст на разработката „Въздействие върху морски организми и екосистеми от разливи от петролни продукти и нефт“