Администрацията на Васил Терзиев представи данни за спорни манипулации при заравянето и отчитането на отпадъци в депото в Долни Богров
Столичният общински съвет одобри днес за пръв път от 2021 година насам бюджета за чистота и озеленяване на София (План сметката). Той е основен инструмент за разпределение на парите на столичани за почистване и облагородяване на града, а дебатите станаха повод тази седмица за започне вътрешна проверка от страна на Столична община на документите, с които е заявявано оползотворяването (заравянето) на отпадъци в депото в Долни Богров.
Столична община припомня най-ярките акценти в приетата днес План сметка, които са част от системния подход на администрацията за трансформацията на София в чист и зелен модерен град:
● Инвестиция в умна система за следене и управление на сметосъбирането - тя ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите и разпознаване при опит за вдигане на неиндентифициран контейнер (1 500 000 лв.).
● Биологично почистване на дворовете на 459 детски градини, училища и социални домове, както и големите гробищни паркове - за първи път общината ще разтовари директорите на тези заведения от несвойствените за тях косене и подрязване на дръвчета, за да могат да се посветят на образованието и грижата за нашите деца (24 000 000 лв.).
● Повече миене на улиците за по-чист въздух - 155 037 дка. улици с масов градски транспорт, с обществено значение и вътрешноквартални улици ще бъдат мити 8 пъти годишно с автоцистерни с маркуч, а 24 пъти годишно предвиждаме и миене с дюзи, както и 22 пъти месечно механизирано метене на 392 973 дка. улици, улични платна и площади.
● Намалява се таксата за битов отпадък за бизнеса с 10% в общия случай - с изчисление по нов, по-справедлив за всички начин, в това число за фирмите, които са се възползвали от опцията за пряко договаряне. Промяна има и в цената на масовия контейнер за чридическите лица - с вместимост от 1100 л. - от 1340 лв. на 2600 лв., а таксата, която остава дължима на база обема, се намалява от 4.3 промила на 3.7 промила. Не се предвижда увеличение на таксата за граждани.
Дебатите за План сметката станаха повод за започване на вътрешна проверка от страна на Столична община на документите, с които е заявявано оползотворяването (заравянето) на отпадъци в депото в Долни Богров.
Проверените тази седмица документи показват кореспонденция между Столична община и МОСВ в периода 2016 - 2021 година, от които става ясно, че всяка година общината е заравяла двойно повече от позволеното количество в депото в Долни Богров - въпреки протестите на хората, въпреки обещанията депонирането да спре и да се направи рекултивация и въпреки това, че ДНО “Садината” вече е функционирало. Количествата са както следва:
● 2016 година - над 106 хиляди тона
● 2017 година - близо 109 хиляди тона
● 2018 година - над 113 хиляди тона
● 2019 година - близо 122 хиляди тона
● 2020 година - над 100 хиляди тона
● 2021 година - над 123 хиляди тона
Съгласно комплексното разрешително на Долни Богров, оползотвореният (заровен) отпадък не е трябвало да надвишава 54 000 тона на година, припомнят от Столичната община. Въпреки това в депото са заровени над 650 хил. тона само за 6 години, което в момента налага да се направи изцяло нов проект за рекултивация. В него трябва да бъде отразен реалният мащаб на депото, който след неприемливите действия на бившите управляващи, значително надвишава обемите в стария проект, който така и не е завършен.