Бюрото на инициативата към Европейската комисия избра десет иновативни проекта, които се очаква да допринесат за укрепването на мрежата на Знака за европейско наследство. Сред избраните обекти, които ще получат финансиране от Европейската комисия, е „Млади гласове, древна мъдрост“ на Александровската гробница край Хасково и музеят и археологически обект на културата Вучедол.
Александровската гробница с музейния център „Тракийското изкуство в Източните Родопи“ край село Александрово е единственият български обект в мрежата на Знака за европейско наследство, чието начало е поставено през 2013 г. Заедно, Александровска гробница и Музеят на културата Вучедол в Хърватия, ще осъществят проект за внедряване на интерактивно ръководство, разработено от младежи, за разказване на истории, насърчаване на многообразието и европейската интеграция чрез потапящо историческо ангажиране.
„Избраните проекти представляват значителна стъпка напред в създаването на по-дълбоки връзки между европейските граждани и тяхното споделено наследство. Като насърчаваме сътрудничеството, особено чрез цифрова ангажираност и инициативи за устойчивост, ние гарантираме, че нашето културно наследство е достъпно за всички и защитено за бъдещите поколения“, каза в изявление директорът на Бюрото за европейски знаци за наследство – Винсент Кюри.
Бюрото на Знака за европейско наследство обяви резултатите от първата сесия за иновативни проекта, избрани за укрепване на мрежата на Знака (EHL), на 10 декември 2024 г. Целта на кампанията е да предостави възможност за насърчаване на сътрудничеството, разпространението и устойчивите практики в най-значимите обекти на европейското наследство.
„Знакът за европейско наследство е символ на нашето богато културно многообразие и споделена история. Чрез това финансиране Комисията дава възможност на сайтовете на ЗЕН да достигнат до по-широка публика, особено по-младото поколение, и да възприемат нови технологии за опазване на нашето наследство. Тези проекти са жизненоважни за постигане на целите на Творческа Европа, която подкрепя културния обмен, работата в мрежа и популяризирането на европейските ценности на целия континент“, заяви еврокомисарят по въпросите на справедливостта между поколенията, младежта, културата и спорта Глен Микалеф.
Пълният списък с десетте проект и кратко описание за всяко от тях може да бъде намерен тук: https://ehl-bureau.eu/en/european-heritage-label-sites-to-receive-financial-support-to-boost-collaboration-and-outreach-activities/.
Знакът за европейско наследство се присъжда на обекти с основополагащо значение за развитието и разцвета на съвременна Европа. Към днешна дата 67 обекта – от природни и археологически забележителности до места за възпоменание и нематериално наследство – са отличени с него.
Припомняме, че наближава краят на настоящата кампания, която ще определи следващите носители на Знака. Срокът за кандидатстване за обектите в България изтича на 15 януари 2025 г. Подробности и всички необходими документи за кандидатстване ще намерите тук: https://mc.government.bg/page.php?p=46&s=27&sp=1086&t=0&z=0.