Временна изложба „Невероятният Виетнам“, посветена на съвместните българо-виетнамски научни изследвания на биологичното разнообразие на Виетнам, започнали през 1975 г., откри зам.-директорът на музея проф. Стоян Бешков на 12 декември в Националния природонаучен музей при БАН.
Официални гости на събитието бяха проф. Ву Куанг Ман от Университета Хоа Бин в Ханой и доц. Ина Анева, научен секретар на направление „Биоразнообразие, биоресурси и екология” в Българската академия на науките.
Доц. Николай Симов прочете поздравителен адрес от Н.Пр. До Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Виетнам в България.
Доц. Ина Анева отбеляза в приветствието на БАН приноса на българските учени в подкрепа на виетнамските им колеги за развитието на зоологичните изследвания, проучването и опазването на биоразнообразието на тази интересна страна и благодари на организаторите. „Днес чрез тази изложба Виетнам оживява със своите уникални екосистеми, разнообразие от животински и растителни видове и невероятни пейзажи. Тя ни напомня за силата на природата и за необходимостта да работим заедно за нейното опазване“, каза доц. Анева.
Проф. Ву Куанг Ман поднесе приветствието си на български и сподели своето вълнение не само от събитието, но и от срещата си със своите някогашни преподаватели, днес учени в НПМ-БАН и ИБЕИ-БАН, акад. Васил Големански, д.б.н. Петър Берон, както и състудентите си – проф. Бойко Георгиев и проф. Здравко Хубенов.
След него професор емеритус на НПМ-БАН, д.б.н. Петър Берон, доайен на българската биоспелеология разказа за първите научни експедиции с виетнамски колеги, много от които са завършили висшето си образование в България. Той отбеляза приноса на първите български учени, посетили Виетнам, акад. Васил Големански, проф. Михаил Йосифов, проф. Здравко Хубенов, проф. Христо Пимпирев, проф. Васил Попов, които събират изключително интересни зоологични материали и стават основа за поредица научни публикации.
Като ръководител на първата българо-виетнамска спелео-експедиция от 1989 г. д.б.н. Петър Берон сподели интересни моменти от откриването и картирането на много виетнамски пещери, което полага основите за бързото разрастване на туризма в района на Кат Ба и залива Ха Лонг, включвайки новооткритите и картирани от българи пещери в различни туристически маршрути.
Доц. Николай Симов, участник в две експедиции на НПМ-БАН във Виетнам, представи акцентите в изложбата – резултатите от съвместните зоологични експедиции на учени от музея и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН, проведени през 2018 и 2023 г.
„Тези експедиции са изключително успешни, защото не само обогатяват научните познания за региона, но и допринасят за повишаване на осведомеността, относно нуждата от опазване на биоразнообразието. Изложбата “Невероятният Виетнам” представя нашите научни открития, но също така е символ на международното сътрудничество и усилията за съхранение на уникалната природа на тази част от света“, отбеляза доц. Симов.
Автори на концепцията за изложбата са доц. Ростислав Бекчиев, доц. Николай Симов и доц. Марио Лангуров, а дизайнът е на д-р Златка Яръмова.