Министър Малинов: Сътрудничеството с USTDA е ключов фактор за успеха на политиките ни в енергетиката

Министър Малинов: Сътрудничеството с USTDA е ключов фактор за успеха на политиките ни в енергетиката

В присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, посланика на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен и други официални лица в МС бяха подписани споразумения за предпроектни проучвания за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво

"Сътрудничеството ни с Агенцията за търговия и развитие на САЩ (USTDA) e ключов фактор за успеха на нашите политики за осигуряване на предвидима енергия на достъпна цена, която да гарантира просперитет на населението и конкурентоспособност на българската икономика." Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на церемония за подписване на споразумения за безвъзмездна помощ между "Български енергиен холдинг" ЕАД и Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" от една страна и USTDA от друга. Споразуменията бяха подписани в Министерския съвет в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, посланика на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен и други официални лица. USTDA ще финансира предпроектните проучвания в България за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво.

"Уверени сме, че ядрената ни програма трябва да продължи да отговаря на най-високите стандарти за безопасност, сигурност, надеждност и ефективност. Експертизата и безспорният професионализъм на нашите партньори от USTDA са безценен капитал в усилията ни за отговор на тези предизвикателства", каза по време на церемонията по подписване на споразуменията министърът на енергетиката Владимир Малинов. По неговите думи, безвъзмездната помощ от страна на USTDA по проучванията за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработеното ядрено гориво е гаранция за успех на политиките на правителството в енергетиката и за въвеждане на най-модерни технологии в сектора.

"Оценяваме високо партньорството ни с българските компании в енергийния сектор и сме силно ангажирани да го задълбочим и в бъдеще", каза по време на церемонията посланикът на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен. Той акцентира също, че подписаните днес споразумения предоставят изключителна възможност България и САЩ да продължат сътрудничеството си за внедряване на най-модерни съвременни технологии в сектора.

"USTDA подкрепя развитието на инфраструктурата в партньорски държави като България, което ще позволи привличането на най-високи технологии. Такъв пример е българската ядрена енергетика", изтъкна директорът на USTDA г-жа Ено Т. Ебонг. По нейните думи, сигурността в ядрената енергетика е споделен приоритет на българското и американското правителство, чиято съвместна работа е гаранция за  развитие на сектора в съответствие с най-високите стандарти и осигуряването на модерни съвременни решения.

С предпроектното проучване за напреднали технологии за малки модулни реактори БЕХ ЕАД ще получи подробен анализ на различни модели от тях. Проучването ще разгледа и оцени възможностите за внедряване на нови, иновативни технологии, които се характеризират с гъвкавост и мобилност. То е в унисон с един от основните приоритети на правителството – развитие на ядрената енергия, която осигурява чисто, беземисионно производство на конкурентни цени. Очаква се проучването да бъде завършено за 12 месеца.

Предпроектното проучване за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво, трябва да даде отговор на въпроса дали в България съществуват потенциални възможности за погребване на отработено ядрено гориво и високо радиоактивни отпадъци в дълбоки геоложки сондажи, каквато е съвременната световна практика.