Във времето Национална служба съвети в земеделието (НССЗ) се утвърди като организация с европейско ниво на експертиза, която средногодишно успява да предостави над 80 000 безплатни консултации на млади и малки стопани. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време официалното откриване на форума „Съветнически услуги в земеделието - история, настояще и бъдеще“. Събитието е по повод 25 години от създаването на Национална служба съвети в земеделието (НССЗ).
Д-р Василева обясни, че по този начин Службата успява да спести около 3,2 млн. лв. годишно на фермерите чрез предоставяне на съвети. За предходните два програмни периода по Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 и 2014-2020 г.) службата безвъзмездно е изготвила проекти, одобрени за финансиране, на обща стойност от близо 680 млн. лева. „НССЗ има уникален модел, комбиниращ централни и териториални структури, който позволява ефективна подкрепа за земеделците, особено за малките и средни стопанства. Доверието, което НССЗ е изградило сред земеделските стопани, е основа за бъдещи успехи“, каза още Василева.
Тя изтъкна, че един от основните приоритети на Службата през следващите години е засилването на дейностите в рамките на Система за знания и иновации в селското стопанство (AKIS). Заместник-министърът подчерта важността на иновациите и обмена на знания за развитието и конкурентоспособността на селското стопанство в страната. „Колкото по-здрави и добре функциониращи са връзките между университетите, бизнеса, съветниците, предприемачите и земеделските стопани, толкова по-бърз достъп до научни изследвания и иновации ще има секторът. Това е в основата на по-високи доходи и конкурентоспособност,“ разясни д-р Василева. По думите й, Службата ще продължи да бъде мост между всички заинтересовани страни, осигурявайки лесен и достъпен трансфер на знания и иновации на национално и регионално ниво.
Земеделският заместник-министър акцентира върху усилията на Министерството за укрепване на връзките в AKIS, с цел ефективно прилагане на иновациите и осведоменост на земеделските стопани за ползите от новите технологии.