Един от основните приоритети на Министерството на икономиката и индустрията е изграждането на конкурентоспособна индустрия чрез развитие на нови технологии, иновации и стимулиране на високотехнологични компании. Постигането му е невъзможно без квалифицирани кадри. Това заяви заместник – министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на годишната церемония за закриване на стипендиантската програма на Хуауей Технолоджис България 2024.
Той съобщи, че България се утвърждава като важен регионален център за финтех иновации, подкрепен от ефективно сътрудничество между частния сектор, държавата и европейските институции.
По думите на зам.-министър Павлов българските инженери и програмисти са признати за изключителната си подготовка в области като софтуерно инженерство, изкуствен интелект и киберсигурност, демонстрират отлични умения за работа в мултинационални екипи и са високо ценени, особено в глобални компании, които търсят бързи и иновативни решения, каквато е Хуауей.
Николай Павлов потвърди, че Министерството на икономиката и индустрията ще продължи да подкрепя и насърчава всички инициативи на компаниите у нас, които допринасят за развитието на младото поколение и създават условия за неговата специализирана и висококачествена подготовка.
На церемонията бяха отличени 50-те най-добри и мотивирани студенти и докторанти от страната, участвали тази година в социално отговорната програмата на компанията, която поставя фокус върху младите таланти в областта на информационните технологии и тяхното бъдещо развитие.
В събитието участваха още генералният мениджър на Хуауей технолоджис България Тери Ли, посланикът на Китайската народна република – н.пр. Дай Цинглиг-жа Уан Мин; чл. кор. проф. Евдокия Пашева, заместник -председател на БАН, председателят на Съвета на ректорите на висшите училища проф. Миглена Темелкова, представители на министерството на образованието и науката, ректори и професори от партньорски университети.