В Петрич министър Тодоров посочи, че в проекта за бюджет за култура за 2025 г. парите за археология се предвижда да минават отново през Министерството на културата
По време на лекция в залата на Историческия музей в Петрич за културното наследство в района на Югозападна България министърът на културата Найден Тодоров връчи сертификати на 50 гимназисти от три училища, приети в Академия „Чудесата на България”.
Младите хора на възраст от 15 до 29 години са част от Академията, създадена по едноименния проект на Фондация „Грижа за културното наследство“, който се реализира по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023-2025 г.) на Министерството на младежта и спорта. Голямата цел на програмата е да предпази младите хора от вредни зависимости, давайки им нова перспектива за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато обучение. В рамките на проекта Младежка академия „Чудесата на България“ ще бъдат проведени серия обучения в страната, като днешното бе първото от тях. И следващите лекции ще бъдат свързани с опазването и популяризирането на културно-историческото наследство, с фолклорните традиции и обичаи, с новите маршрути за културно-исторически и еко туризъм.
След това министър Тодоров взе участие и в дискусията „Бранд Долината на Струма! Хераклея Синтика – новото чудо на Балканите“, организирана от българския представител на „Европа Ностра“ - Общество „Културно наследство“, Община Петрич и медия „Стандарт“.
„България може да се гордее със своята култура - със своето културно наследство и със своята жива култура“, каза министър Найден Тодоров по време на събитието. По думите му от културното наследство можем да спечелим в различни аспекти – да увеличим културния туризъм, а също и да възвърнем загубеното си самочувствие на българи. Аз твърдо вярвам в това, затова и подготвихме тази стратегия за визията за културата в България“, заяви министър Тодоров. Той информира, че работи усилено за това разходите за археология да бъдат към Министерството на културата, а не към перото за капиталови разходи и в настоящия проект на бюджет за култура парите са заложени именно в бюджета на Министерството на културата. Това, по думите на министър Тодоров, не бива да ни успокоява, защото има още много работа по бюджета за култура за 2025 година, „работа по това да убедим всички защо парите за култура не са разход, а инвестиция“. Като пример министър Тодоров даде Германия, която е увеличила значително разходите си за култура по време на пандемията от Ковид-19. „Каузата „Бранд България“ залага на културно наследство, но и всичко, което правим се свързва с едно нещо – с България! Когато повярваме в каузата България, проблемите престават да бъдат проблеми и стават задачи за решаване“, посочи още министър Тодоров.
В дискусията днес участваха кметът на Община Петрич Димитър Бръчков, зам.-министърът на туризма Павлин Петров, археологът проф. Людмил Вагалински, който от години проучва и разкрива античния град Хераклея Синтика, доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН. Дискусията води г-жа Славка Бозукова, председател на Общество „Културно наследство“, българския представител на най-голямата европейска организация за опазване и популяризиране на културното наследство „Европа Ностра“.