АКФ обяви победителите в конкурса „Червена линия 2024 – награди за журналистика срещу корупцията“

АКФ обяви победителите в конкурса „Червена линия 2024 – награди за журналистика срещу корупцията“

Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) обяви днес имената на победителите в конкурса „Червена линия 2024 – награди за журналистика срещу корупцията“. Церемонията се проведе на 9 декември, Международен ден за борба с корупцията, във Филмотечно кино „Одеон“ в София.

Отличени бяха петима журналисти, чийто материали бяха избрани измежду 43 номинации в четири категории: награда за разследване на корупция, награда за утвърждаване на върховенството на правото, награда за регионална журналистика и награда за млад журналист.

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

Голямата награда за журналистическо разследване, разкриващо корупция или конфликт на интереси, получи Йоан Запрянов от „Капитал“, за поредицата си от материали, представящи факти, свързани с дейността на „Исторически парк“.

Информацията, която материалите представят, повдига съмнения за финансова измама, като статиите, за които е номиниран Йоан Запрянов, дават допълнителна светлина върху нови аспекти от дейността на “Исторически парк” – финансовата неустойчивост на схемата и превръщането ѝ в своеобразен култ.

Специална награда за журналистическо разследване получи Милена Кирова от Българска национална телевизия за материала ѝ Липсващите гласове: Има ли преливане на вот от „Величие“ към други партии?“.

Разследването представя свидетелства за изборни нарушения: секционни избирателни комисии в различни части на страната променят изборните резултати по идентичен начин, като вписват гласовете за една политическа партия в графите на други две партии в протокола.

Любомир Жечев, създател на видео съдържание, бе удостоен с приза в категория „Върховенство на правото“ за поредица от материали, които систематично и на достъпен език осветяват практики в разрез с върховенството на правото.

Видео материалите на Любомир Жечев представят сложни теми с висока обществена значимост, сред които съмненията за финансови схеми около „Исторически парк“, непредизвиканото нападение на охранител на фирма „Делта гард“ над 19-годишен клиент на „Кайт Бар“, случаят със саудитския дисидент Абдулраман Ал-Халиди, на когото българските институции отказват убежище, дейността на Мартин Божанов – Нотариуса.

„Любомир Жечев често достига до нови аудитории, с което допринася за обществения дебат и формирането на обществено мнение, утвърждаващо върховенството на правото“, отбеляза София Желева, член на журито на „Червена линия“ 2024.

Награда за регионална журналистика получи Венелина Попова от мрежата за регионална журналистика „За истината“ за материала ѝ Нищо ново под слънцето: Избори с много пари, с натиск „и со малце кьотек…“.

Венелина Попова работи от години за информиране на обществеността за проблемите в Община Гълъбово и най-вече за преплитането на корпоративни и политически интереси, които работят в ущърб на гражданите на общината.

Публикуването на статията стана повод кметът на Гълъбово Николай Тонев да нападне вербално Венелина Попова с изключително арогантни съобщения в социалните мрежи, което предизвика острата реакция на медии и граждански организации.

Награда за млад журналист получи Дамяна Велева от „Свободна Европа“, за материала си „Частен град Доспат“. Как протести в малка родопска община стигнаха до София“. Разследването осветява как икономиката на населеното място от години е в зависимост от кмета на Доспат Елин Радев, членове на семейството му или близки до него.

Победителите в конкурса бяха определени от жури в състав: Веселин Стойнев, журналист, заместник-главен редактор в списание BGlobal, Йонко Грозев, адвокат и доскоро – съдия в Европейския съд за правата на човека, Мария Черешева, журналист и председател на Асоциацията на европейските журналисти, Михайлина Павлова, журналист в БНР и София Желева, правен експерт в АКФ.

На церемонията присъства и Натаниъл Копси, посланик на Великобритания, който връчи допълнителна награда на Дамяна Велева, победителката в категория „Млад журналист“.

„Способността на медиите да разследват и отразяват корупцията не е просто журналистическо задължение, а обществена необходимост“, каза посланик Натаниъл Копси. Журналистите са пазители на демокрацията, който стаят твърдо в подкрепа на високите стандарти.“

Бойко Станкушев, директор на АКФ, изтъкна, че и тази година, голяма част от номинираните журналисти са били обект на натиск заради разследванията си.

„За съжаление, разследващите журналисти в България продължават да работят в тежки условия и понякога дори опасна среда. Атаки като тези срещу Венелина Попова са недопустими,“ каза Станкушев. „Дълг на публичните институции, а и на цялото общество е да защитават журналистите и работата им, защото по този начин те защитават и правото на всеки един гражданин да бъде информиран и да участва пълноценно в обществените процеси.“

Конкурсът „Червена линия“ за журналистика срещу корупцията се организира с подкрепата на Фондация „Америка за България“ .

 

Времето