Заместник-министър Ненов: Предизвикателство е да бъдат идентифицирани онези икономически дейности, които създават качествена заетост и могат да бъдат развити паралелно със съществуващите активи
Подготовката на интегриран план за развитие на комплекс „Марица-изток“ бе сред основните теми на семинара „Работни места и енергетика в прехода от въглища“, който се състоя в София. Дискусиите бяха организирани като част от инициативите по споразумението за консултантски услуги по Плана за развитие и инвестиции за комплекс „Марица-изток“ между българското Министерство на енергетиката и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), подписано през февруари 2024 г.
„От ключово значение е преходът да бъде проведен по начин, по който се използват съществуващите активи и им се дава нов живот, съхраняват се работните места и се създават нови качествени такива. Благодарение на тясното ни сътрудничество с ЕИБ можем да решим успешно тази задача“, каза при откриването на форума Красимир Ненов, заместник министър на енергетиката.
Събитието събра представители на Европейската комисия, ЕИБ, министерствата на енергетиката, на финансите и на регионалното развитие и благоустройството, икономисти, учени, енергийни експерти, синдикалисти, представители на област Стара Загора.
По думите на заместник-министър Ненов, най-голямото предизвикателство е да бъдат идентифицирани онези икономически дейности, които създават качествена заетост и могат да бъдат развити паралелно със съществуващите активи. Чрез запазване на експертния опит на работната сила от комплекса и нови възможности за повишаване на квалификацията планът за комплекса трябва да очертае как уменията на заетите да бъдат използвани пълноценно в новата зелена икономика.
Особено важни в този процес са подкрепата от страна на финансовите институции, както и откритият диалог с всички заинтересовани страни, подчерта Красимир Ненов.
Създаването на плана за трансформация на „Марица-изток“ е част от съгласуваните усилия на България в съответствие с целите на Европейския съюз в областта на климата и ангажимента за постигане на въглеродно неутрална икономика до 2050 г. Той ще бъде решаваща стъпка в прехода от изкопаеми горива към възобновяеми източници на енергия и ще разкрие значителни икономически, екологични и социални ползи за регион Стара Загора, за да се гарантира заетостта на работещите в комплекса.
ЕИБ, заедно с външни експерти, изготвя цялостен анализ за потенциала и конкурентните предимства на индустриалния комплекс – един от най-големите в Югоизточна Европа. Сред тях са консолидираните индустриални площи, развитата електропреносна и транспортна инфраструктура, квалифицираната работна сила, както и стратегическото местоположение. Планът ще послужи за определяне на новите икономически дейности и за изготвяне на пътна карта за потенциалните инвеститори. За да се подберат най-подходящите инвестиции за бъдещето на комплекса, консултантите на ЕИБ ще препоръчат и конкретна методология за техния подбор, която ще бъде готова в началото на 2025 г.
„Намираме се в безпрецедентна ситуация, в която на България бяха предоставени многобройни източници на финансиране от ЕС за постигане на целите, определени в рамките на политиката на сближаване, а именно Фондът за справедлив преход и Зеленият пакт. Наличното финансиране обаче е обвързано със срокове и има специфични правила, които трябва да се прилагат, и следователно трябва да бъде използвано във възможно най-кратък срок.“ Това съобщи пред участниците София Алвеш, директор в Генерална дирекция „Регионална и градска политика“ на Европейската комисия. „За да постигне това, България трябва да обедини всички заинтересовани участници около споделена визия за трансформацията на своята икономика и на зависимите от въглищата региони“, допълни Алвеш.
„Зелената трансформация е не само предизвикателство, но и огромна възможност за регионите, зависими от въглища. В Европейската инвестиционна банка сме ангажирани да помогнем на България в превръщането на този преход в успешен икономически и социално справедлив процес, който ще осигури устойчиво бъдеще за всички“, посочи Теодор Радонов, ръководител на офиса на Групата на ЕИБ в България.
Трансформацията на комплекс „Марица Изток“ ще включва превръщането на неизползвани терени и летище в обекти за нови дейности - инсталации за възобновяема енергия и други модерни съоръжения, които да ангажират оптимално потенциала на комплекса и да послужат като катализатор за устойчив индустриален растеж на целия регион.