Социалната икономика в България осигурява работа и доходи на над 85 000 души. На европейско ниво тя допринася за създаването на около 8% от брутния вътрешен продукт и над 13 милиона работни места. Данните представи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова при откриването на Дванадесетия европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика в Интер Експо Център в София. Той се организира съвместно от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Националния съюз на трудово-производителните кооперации.
„Тези данни са доказателство, че в условията на демографска криза хората от уязвими групи са ценен ресурс на пазара на труда, активирането на който може да помогне за справяне с недостига на кадри. Социалната икономика създава работни места, генерира добавена стойност за обществото и доказва, че икономическата ефективност може да бъде съчетана с грижата за хората“, заяви Наталия Ефремова.
Тя отбеляза, че през последните години политиката на МТСП поставя като приоритет развитието на социалната и солидарна икономика. „Целенасочено работим за създаването на благоприятна среда, която насърчава предприемаческата активност на групи в неравностойно положение и превръща социалната солидарност в реален икономически инструмент“, каза заместник-министърът.
В подкрепа на местните субекти на социалната и солидарна икономика по проект „Развитие на социалната икономика“ с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост са създадени шест регионални центъра в Пловдив, Ловеч, Варна, Бургас, Благоевград и Габрово. В резултат на тяхната дейност са регистрирани 84 нови социални предприятия, проведени са над 4000 срещи и консултации и са организирани повече от 200 събития и мероприятия. През 2025 г. предстои да започнат и дейностите за модернизиране и дигитализация на производствените процеси на социалните предприятия, за да станат техните продукти и услуги по-видими за обществото.