През последните години сме свидетели на порочното явление „плакатен патриотизъм”. За мен патриотизмът е съкровеното чувство, което носиш в душата си и то те води във всяко действие. Патриотизмът не се крещи по улици и в политически речи. Всички, посветили дейността си на изследването на съдбата на тракийските българи, са истински патриоти. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на научна конференция, посветена на 90-годишнината на Тракийския научен институт. Домакин на събитието беше Университетът за национално и световно стопанство.
„Създателите на Тракийския научен институт бяха ръководени от една мисъл – да не потъне в забвение мъченическата история на тракийските българи – убивани, гонени, разорявани. Трагедията ще бъде още по-голяма, ако ги забравим. Водени от тези патриотични идеи, създателите на института успяха да увлекат поколения българи изследователи на всичко, свързано със съдбата на тракийските българи“, посочи вицепрезидентът. Тя подчерта, че благодарение на Тракийския научен институт за 90-те години от съществуването му са събрани много факти, архиви, спомени, снимки, песни – „всичко, което носят със себе си оцелелите българи от Източна и Западна Тракия“. „Има още неизследвани исторически факти около преселението на тракийските българи в границите на българската държава, около изпепелените български села, в които хората са безмилостно разстрелвани само защото са българи“, заяви Йотова.
Вицепрезидентът посочи, че благодарение на изследователския труд на Тракийския научен институт тази история се пренася в съвремието. „Това е една от най-добрите бази за изследване на етническите отношения в края на 19-и и началото на 20-и век. Дейността на института може много да послужи и в съвременните политически условия – как да бъде управлявана днешната българска дипломация, как да са структурирани отношенията ни със съседните страни, какво да бъде самочувствието на българската държава, когато отстоява своите позиции“, подчерта Илияна Йотова.
„Дейността на Тракийския научен институт показва стойността на българската идентичност и самосъзнание – да знаем кои сме, откъде идваме, каква кръв тече във вените ни, какви качества сме наследили от нашите деди“, посочи вицепрезидентът. Тя отново призова в националния бюджет да бъдат заложени повече средства за Тракийския научен институт и за Македонския научен институт.