Нова публикация прилага ДНК метабаркодиране за изясняване хранителния спектър на сребристата булка (Pluvialis squatarola)

Нова публикация прилага ДНК метабаркодиране за изясняване хранителния спектър на сребристата булка (Pluvialis squatarola)

 

Екип от млади учени и постдокторанти от Института за биоразнообразие и екосистемни изследвания публикува първото за България изследване чрез ДНК метабаркодиране на хранителния спектър на дъждосвирцова птица по българското Черноморско крайбрежие. Изследването проучва диетата и предпочитанията на сребристата булка (Pluvialis squatarola) по време на миграцията й в района на Поморийското езеро чрез ДНК метабаркодиране на изпражнения и ги сравнява с наличните хранителни ресурси в местообитания на прибойната зона и пясъчния бряг в района на изследването. Проучването показва, че сребристата булка има широк хранителен спектър: общо 332 таксона са идентифицирани чрез метабаркодиране. Открити са както сухоземни, така и морски таксони, което показва, че птиците се хранят в множество различни крайбрежни местообитания. В диетата на сребристата булка преобладават сухоземните членестоноги (особено насекомите), а най-представеният морски таксон са мидите от сем. Mytilidae. Сребристата булка демонстрира генералистична хранителна стратегия в периода на изследване, като консумира разнообразна храна в малки количества.


Изследването не открива значителни сезонни разлики в диетата на сребристата булка, но съотношението на някои таксони частично се променя и вероятно отразява сезонните разлики в тяхното обилие и активност в крайбрежните местообитания по българския бряг. Резултатите допринасят за обогатяване на знанията за хранителния режим, избора на плячка и използването на местообитанията на сребристата булка в един слабо проучен регион на черноморско-средиземноморския миграционен път и могат да послужат за разработването на ефективни мерки за запазване на качеството на местообитанията в местата за престой по време на миграция на тази и други птици със сходна екология.

Изследването е проведено с подкрепата на проект, финансиран от ФНИ, Програма за млади учени и постдокторанти.