- В условията на климатични промени възстановяването на напоителната инфраструктура е още по-критична задача
Министърът на околната среда и водите Петър Димитров взе участие в дванадесетото издание на Националния агросеминар, организиран от Национална асоциация на зърнопроизводителите, която отбелязва 18-годишнината от създаването си. Тази година темата на семинара, който се провежда във ваканционно селище "Албена", е "Следващата селскостопанска революция", фокусирайки се върху иновации и устойчиво развитие в земеделието.
Министър Петър Димитров се включи в дискусията в рамките на панела „Суша vs. поливно земеделие: Ключът към еволюцията“. Пред експерти от земеделския сектор и земеделски производители той говори за предизвикателствата, пред които секторът е изправен заради безводието в страната при перспективите за трайно засушаване на климата. „Конкретни данни на НИМХ показват красноречиво липсата на пролетно пълноводие – 72% е намалял речният отток за тази година в сравнение със сушавата 2023 г. В Дунавския район дори е намалял 82%.“, каза министър Димитров.
Основната причина за недостига на ценния природен ресурс са именно огромните загуби на вода не само във ВиК мрежата, но и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%, посочи той и припомни, че в миналото България е имала широко развита хидромелиоративна, енергийна и водоснабдителна система, които са така проектирани, че да работят паралелно. „През 1986 година сме имали изградена инфраструктура за напояване на 17 милиона декара, днес напояваме само 300 хиляди декара. Твърдо подкрепям бързото възстановяване на напоителната инфраструктура в България. В контекста на климатичните промени тази задача е още по-критична“, категорично заяви министърът.
Петър Димитров представи пред участниците в дискусията препоръките за ефективно използване на наличния воден ресурс в сектор напояване, които ден по-рано бяха приети на заседание на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ), а именно: да бъде координирана политиката в областта на рибарството и аквакултурите за язовирите, водите на които се ползват едновременно за рибовъдство и за напояване; да се направи инвентаризация на съществуващата хидромелиоративна мрежа и съоръженията към нея и информацията да се представи на сайта на „Напоителни системи“ ЕАД; да се предприеме рехабилитация на системите за напояване, за де се постигне в максимална степен обезпечаване на доставките на вода за земеделските стопанства чрез мрежата на „Напоителни системи“ ЕАД, при намаляване на иззетите водни количества; да се постигне ефективност на използването на напоителната инфраструктура и намаляване на неоползотворените водни маси.
Препоръките на Висшия консултативен съвет по водите за секторите ВиК и напояване можете да видите в презентацията „Политика по управление на водите – проблеми с недостига на вода“
Презентация на НИМХ „Оценка за валежите, речния отток и състоянието на подземните води“