Министърът на културата Найден Тодоров представи позицията на страната ни на редовното заседание на Съвета на ЕС по образование, младеж, култура и спорт, проведено на 25-26 ноември в Брюксел.
Министрите, отговорни за култура, приеха Заключения относно подобряване и насърчаване на достъпа до култура. Заключенията имат за цел да подчертаят необходимостта от осигуряване на равен достъп до култура и културно наследство за всички и премахване на пречките, които възпрепятстват участието в културния живот, като се обръща специално внимание на хората с увреждания, хората в неравностойно положение, децата и младите хора.
По време на политически дебат министрите обсъдиха темата за ролята на библиотеките за развитието на медийната грамотност. Министър Тодоров изтъкна големия брой библиотеки, които имаме. В отговор на поставените за дебата въпроси той посочи, че разработването на адекватни програми за медийна грамотност следва да бъде съобразено с нуждите и интересите на различните целеви групи, с бурното технологично развитие и с ефектите от разпространението на реч на омраза, дезинформация и синтетично съдържание, генерирано от изкуствен интелект. „За тази цел са необходими данни и изследвания, набавяни чрез проучвания, диалог с местните общности и други потенциални партньори като неправителствени организации или местни власти“, категоричен бе той.
Министър Тодоров информира колегите си, че библиотеките у нас и по-конкретно - обществените библиотеки като съвременни центрове за достъп до информация за всички, разполагат с мрежа от обучителни центрове, създадени по Програма „Глобални библиотеки“, както и с квалифицирани специалисти, които редовно преминават обучения за повишаване на медийната и информационната грамотност. Допълни, че се работи с университети и международни организации, специализирани в тези видове грамотност и обучение на възрастни. Като жизненоважни министър Тодоров определи и партньорствата с училища, с академични среди, с технологични и други подходящи компании от частния сектор, както и с организации на гражданското общество, които в България от години работят с библиотеките.
На ниво ЕС министър Тодоров предложи да се помисли за инициативи и действия, свързани с:
- Трансевропейско картографиране на добри практики за медийна грамотност в библиотеките;
- Разширяване на набора от финансови инструменти, съобразени със спецификите и възможностите на библиотеки с различен ресурсен капацитет;
- Европейска образователна платформа за библиотеки – споделено цифрово пространство за библиотекари;
- Насърчаване на партньорства с проекти и инициативи, посветени на отворения достъп до знания и култура.
В заключение българският министър на културата подчерта, че проблемът с онлайн безопасността - както за деца, така и за възрастни, безспорно е приоритет, но проектирането и разработването на дейности за медийна грамотност не бива да се ограничава до опасностите онлайн. „Медийната грамотност е свързана с овластяването на гражданите и повишаването на тяхното критично мислене и способности да разграничават невярно, подвеждащо и манипулативно съдържание, поднесено в различни форми и среда“, допълни още министър Тодоров.
В рамките на заседанието бе обсъдена и важната тема за Бъдещето на културната политика и на културата в новия програмен период на ЕС с акцент върху подкрепата за сътрудничеството и създаване на съдържание в културните и творчески сектори на ниво ЕС. С оглед на успешната настояща програма „Творческа Европа”, повечето държави членки подчертаха нейната важна роля за предоставяне на подкрепа за европейските културни и творчески сектори. Заявено бе, че Програмата е била и продължава да бъде основен инструмент за защита на културното многообразие, насърчаване на културното наследство и творчеството, както и за насърчаване на аудиовизуалния сектор в Европа. Като единствената европейска програма, специално предназначена да подкрепя сътрудничеството и създаването на съдържание между културни и творчески организации и професионалисти, тя ефективно улавя уникалната същност на сектора.
В този контекст, както и в светлината на продължаващата цифрова трансформация на индустрията и технологичните иновации, като например изкуствения интелект, за които са предназначени и заложени много други инструменти на ЕС, министрите на културата и аудиовизията се съгласиха, че е от решаващо значение да продължи подкрепата за сътрудничеството и създаването на съдържание в културните и творческите сектори на ниво ЕС. Тази подкрепа трябва да бъде видима, приобщаваща и устойчива, с творчество и културно многообразие в своята сърцевина.
Подчертано бе още, че необходимостта от подобно сътрудничество на ниво ЕС никога не е била по-належаща, особено в контекста на текущата цифрова трансформация, възстановяването от пандемията и нарастващото геополитическо напрежение. В своето изказване по темата министър Тодоров акцентира върху значимата роля на Програма „Творческа Европа“ като основния и доказан във времето инструмент, най-вече за насърчаване на културното многообразие в Съюза, социалното сближаване и насърчаването на европейските таланти. Той заяви категорична подкрепа за продължаване и подсилване на специализираната подкрепа за култура в ЕС, съобразена със специфичните нужди на сектора в рамките на отделен финансов инструмент със собствен бюджет, който да продължи да се ползва директно от различните по мащаб и географско местоположение представители на културния, аудиовизуалния и творчески сектори. В заключение министърът изтъкна, че „Културата е единственият сектор, който може да укрепи вътрешното благоденствие и външен образ на ЕС и да осигури добавена стойност за нашето общо бъдеще”.