КЗК санкционира „Техномат - Меркурий“ ЕООД, ТПКИ „ЗДРАВОХОД“ и „Кавалер Юнион 2001“ ЕООД за участието им в картел за манипулиране на процедури за възлагане на обществени поръчки

КЗК санкционира „Техномат - Меркурий“ ЕООД, ТПКИ „ЗДРАВОХОД“ и „Кавалер Юнион 2001“ ЕООД за участието им в картел за манипулиране на процедури за възлагане на обществени поръчки

С Решение № 1254/21.11.2024г., Комисията установи извършено нарушение на чл. 15, ал. 1 от ЗЗК и чл. 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз и наложи имуществени санкции в общ размер на 2 745 996 лева.

Установеното нарушение представлява картел за манипулиране на множество обществени поръчки за доставка на професионални работни обувки в периода от 02.05.2018 г. до 22.12.2022 г. Същото има за цел предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията между участниците в обществените поръчки.

Нарушението е извършено чрез обмен на информация относно параметрите на офертите на кандидатите и координиране на участието им в процедурите. Ценовите им предложения са с минимални разлики помежду им, като обичайно едното предприятие подава ценово предложение в размер на 100,00 % от прогнозната стойност на поръчката, а другото – около 99% от нея. Целта на антиконкурентното сътрудничество е поръчките да бъдат спечелени от съответния участник съобразно договореното разпределение. Нарушението е извършено с активното съдействие на общия адвокат на участниците в процедурите за възлагане, който е изготвял и подавал документите за участие в процедурите през електронните им профили в ЦАИС ЕОП.

Нарушението представлява картел както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз, тъй като същото може значително да повлияе върху модела на търговия между държавите членки. В рамките на производството КЗК си сътрудничи с Европейската комисия и съгласува решението, във връзка с изискванията на Регламент (ЕО) № 1/2003 относно изпълнението на правилата за конкуренция, предвидени в чл.101 и чл.102 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС).

В хода на производството ТПКИ Здравоход се преобразува чрез отделяне на нова кооперация – ТПКИ Комфорт, която придоби всички активи на преобразуващата се кооперация. В съответствие с трайната практика на Съда на Европейския съюз, с цел да се предотврати избягването от отговорност на предприятията за плащане на санкции за нарушения на членове 101 и 102 от ДФЕС чрез правни или организационни промени, КЗК се възползва от правото си да подведе под отговорност икономическия правоприемник на предприятието и да му наложи санкция за извършеното нарушение на член 101 от ДФЕС.

За установеното нарушение Комисията наложи имуществени санкции в размер на 12% от оборота на извършителите, като приложи и увеличение в размер на 15% за нарушаване на чл. 101 от ДФЕС.

Производството е образувано по сигнал от Министъра на отбраната относно съмнения за манипулиране на обществена поръчка за доставка на обувки по обособени позиции. В хода на производството постъпи и сигнал от Министъра на вътрешните работи, касаещ същите предприятия, който бе присъединен по преписката.

Това е поредния случай, в който КЗК е сезирана от възложители, установили в хода на провеждани от тях процедури някои от индикаторите за манипулиране, посочени в приетите през 2020г. Насоки за противодействие срещу тръжните манипулации. Същите са публикувани на интернет страницата на КЗК и са ценен помощник на възложителите при организиране и провеждане на процедурите за възлагане на обществени поръчки.

Приемането на Насоките и провежданите обучения на възложители през последните години са в изпълнение на заложения приоритет в антитръстовата дейност на Комисията за борба с тръжните манипулации. Усилията на Комисията в тази сфера водят до подобряване на сътрудничеството с възложителите, вследствие на което все по-често същите установяват индикатори за манипулиране на провежданите от тях процедури и се обръщат към Комисията. Резултатът от това сътрудничество са повечето образувани производства и предварителни проучвания за установяване на тръжни манипулации.

Тръжните манипулации водят до премахване на ефективните механизми на конкуренцията, изкуствено повишаване на цените, понижаване на качеството и иновативността на предлаганите стоки и услуги и/или до ограничаване на доставките, увреждайки по този начин обществения интерес от получаване на качествени публични блага и услуги. Ето защо предотвратяването, установяването и санкционирането на тръжните манипулации има съществено значение за ефикасното разходване на публични средства, поради което е приоритет в антитръстовата дейност на КЗК през последните години. Поредна стъпка в тази насока е семинарът за възложители, организиран от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и КЗК, който се проведе на 21 и 22 ноември 2024 г.

            Пълният текст на решението е достъпен в публичния електронен регистър на КЗК на интернет адрес: http://reg.cpc.bg/

Водещи новини

Времето