Икономистите на БАН: Конвергенцията в ЕС поражда по-бърз икономически растеж в нискодоходните държави

Икономистите на БАН: Конвергенцията в ЕС поражда по-бърз икономически растеж в нискодоходните държави

В Европейския съюз се наблюдава конвергенция, която се поражда от  по-бърз икономически растеж в нискодоходните държави. За България този растеж не е достатъчен – стана ясно при откриване на юбилейната научна конференция на тема: „Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи. Европейска интеграция, конвергенция и кохезия“.

Форумът се организира по повод 75-годишнината от създаването на Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ) и в него участват експерти от 3 научни института, преподаватели и докторанти от 8 висши училища в страната, както и учени от Румъния, Полша, Грузия, Литва, Германия, Великобритания и Франция. Той бе открит от проф. д-р Ирена Зарева – директор на ИИИ. В приветственото си слово тя заяви, че учените обръщат внимание на въпросите на интеграцията на България в ЕС още от предприсъединителния период, като проблематиката е сред приоритетите на научноизследователската дейност на учените от ИИИ с оглед нейната голяма значимост в национален и европейски план.

Преодоляването на проблемите пред европейската интеграция изисква обединяване на усилията и опита на администрацията, академичната сфера и бизнеса за намиране на адекватни решения за ускоряването и успешното протичане на процесите на интеграция, конвергенция и кохезия, посочи още проф. Зарева.

Дискусиите в научната конференция са организирани в 5 панела като пленарният доклад „Концепции за конвергенция, сближаване и интеграция и реалностите в икономическото развитие на Европейския съюз“ бе изнесен от проф. д.ик.н. Росица Рангелова от ИИИ. Представяйки научните теории и подходи за изследване на трите процеса във фокуса на конференцията, тя посочи, че връзката между конвергенция и макроикономически дисбаланси не е еднозначна и не води непременно до засилване на реалната конвергенция.

По думите й европейската политика приоритетно отдава внимание на клубна конвергенция, най-вече в рамките на еврозоната. Не може да се твърди, че приемането на еврото благоприятства тенденциите за конвергенция. Ясно се очертават процесите на  дивергенция между страните от еврозоната, посочи още проф. Рангелова.

По отношение на икономическата интеграция тя заяви, че ползите от нея са от по-големия мащаб, вътрешната ефективност и стабилност както за икономиката на ЕС като цяло, така и за отделните държави в него. Това предлага възможности за стабилност, по-висок икономически растеж и по-голяма заетост, каза проф. Рангелова.

Водещи новини

Времето