Знакът за европейско наследство (ЗЕН) се присъжда на обекти, избрани най-напред на национално, а след това и на европейско равнище заради символичната им стойност и дейностите, които предлагат, за да се повиши осведомеността за ролята им в историята и културата на Европа и/или в изграждането на Европейския съюз.
ЗЕН е първата инициатива на ЕС, която има за цел да обедини хората от ЕС около общото им наследство и да подобри познанията им за Европейския съюз. Тя е утвърдена с Решение 1194/2011/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 2011 г., а към 2024 г. отличените със Знака обекти са 67, измежду които един български.
Целите на ЗЕН са:
* да се засили чувството за принадлежност на европейските граждани към Европейския съюз, и по-специално на младите хора, на основата на споделени ценности и елементи от европейската история и културно наследство;
* да се насърчи зачитането на националното и регионалното многообразие;
* да се укрепят взаимното разбирателство и междукултурния диалог.
ЗЕН предоставя нови възможности за разширяване на знанията за нашето общо и същевременно многообразно културно наследство, за общата ни история, както и за ценностите и ролята на ЕС. Той се присъжда на единични, тематични национални или транснационални обекти, които имат голяма символична европейска стойност и които изтъкват общата история на Европа и изграждането на Европейския съюз, както и европейските ценности и правата на човека, на които се основава процесът на европейска интеграция.
Знакът за европейско наследство има символична стойност и не е свързан с предоставянето на финансова подкрепа нито от страна на Министерството на културата на Република България, нито от Европейския съюз. Бюджетът, отделен за ЗЕН като специално действие в рамките на Програма „Творческа Европа“, покрива разходите за изпълнение на действието на европейско равнище, включително за Европейската група от независими експерти, за разпространяване на информация относно Знака и за осигуряване на неговата видимост на равнището на Съюза, както и за насърчаване на дейностите по създаване на мрежи между обектите, удостоени със ЗЕН. Тези обекти биват насърчавани да проучат възможностите и да търсят финансова подкрепа от програми и фондове на ЕС, за които Комисията редовно предоставя информация.
От самите обекти се очаква да постигнат следните специфични цели:
- изтъкване на европейското им значение;
- повишаване на осведомеността на европейските граждани, особено на младите хора, за общото им културно наследство;
- улесняване на споделянето на опит и обмена на най-добри практики в целия Съюз;
- увеличаване и/или подобряване на достъпа за всички, и по- специално младите хора;
- укрепване на междукултурния диалог, особено сред младите хора, чрез образование в областта на изкуствата, културата и историята;
- засилване на полезните взаимодействия между културното наследство, от една страна, и съвременното творчество и творчески дух, от друга страна;
- допринасяне за привлекателността и икономическото и устойчивото развитие на регионите, по-специално чрез културния туризъм.
Редът, условията и сроковете за кандидатстване, както и всички съпътстващи документи и формуляри, ще намерите в Привилата за участие в кампанията за присъждане на Знак за европейско наследство.
Срок за изпращане на кандидатурите
Желаещите да участват с предложение за получаване на ЗЕН организации предават своите проекти до 15 януари 2025 г.
Подбор
Подборът на обектите се извършва в два етапа:
Първи етап (предварителен подбор) – 16 януари - 15 февруари 2025 г.
Министерството на културата е отговорно за организирането на предварителния подбор на национално равнище. Той ще се осъществи от експертно жури от независими експерти, което ще определи до два обекта за участие във втория етап.
Предварителният подбор се основава на критериите, посочени в чл. 7 на Решение 1194/2011/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 2011 г. и на формуляра за кандидатстване.
Двете одобрени български кандидатури ще бъдат оповестени на интернет страницата на Министерство на културата на 15 февруари 2025 г.
Министерството на културата се ангажира с изпращането на кандидатурите на двата най-високо оценени обекта от предварителния национален подбор в Европейската комисия до 1 март 2025 г.
Комисията публикува пълния списък на предварително подбраните обекти и информира за това Европейския парламент, Съвета и Комитета на регионите незабавно след окончателното завършване на етапа на предварителния подбор, така че Европейският парламент, Съветът, Комитетът на регионите, държавите членки или всяко друго лице или образувание да могат да представят на Комисията всички забележки, които биха могли да повлияят на подбора на тези обекти. Тези забележки се отчитат от Европейската група от независими експерти при подбора на ниво съюз. Той се основава на критериите и на формуляра за кандидатстване.
Втори етап (окончателен подбор) – срокът предстои да бъде обявен
Окончателният подбор се извършва от Европейска група от независими експерти под ръководството на Европейската комисия, които обсъждат само получените кандидатури, одобрени на национално ниво. Европейската група от независими експерти оценява кандидатурите на предварително подбраните обекти и избира не повече от един обект от държава членка.
Необходими документи за участие в предварителния подбор
Формулярите за кандидатстване* се попълват в две версии – на български и на английски език.
Всички кандидати, изпратили своите кандидатури, ще получат потвърждение по електронен път, че документите им са получени успешно и регистрирани за участие.
Кандидатури, получени в Министерството на културата след изтичане на посочения краен срок, няма да бъдат разглеждани.
За повече информация посетете следния линк.
За допълнителна информация можете да се обръщате на електронен адрес: ehl@mc.government.bg.