МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“

МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
  • Зам.-министър Ренета Колева взе участие в церемония по връчване на наградите на призовите места в Петото издание на конкурса „ЕкоОбщина“

Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева, която днес приветства участниците при връчването на наградите в конкурса „ЕкоОбщина – устойчив град и общество“. Инициативата на Посолството на Франция в България и Френския институт се провежда за пети път и цели да открои добрите практики на местно ниво за устойчиво градско развитие.

Зам.-министър Ренета Колева участва във връчването на наградите за „ЕкоОбщина 2024“ в категория „Отпадъци и рециклиране“. В церемонията по награждаване участваха Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Виолета Коритарова, министър на регионалното развитие и благоустройството, както и Силвия Георгиева, директор на Националното сдружение на общините в България.

„Министерството на околната среда и водите продължава активната си работа в подкрепа и насърчаване на общините за прилагане на политиките и изпълнение на мерките за постигане на устойчиво развитие. Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за такса битови отпадъци ще стимулира намаляването на отпадъците и ще оптимизира разходите на общините“, каза Ренета Колева. В помощ на общините МОСВ предостави подкрепа на Националното сдружение на общините в България за изпълнението на проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци в България“, финансиран със средства от Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. „Целта е да се окаже методическа подкрепа на общините за преминаване към метода за определяне на размера на такса битови отпадъци на принципа „плащаш, колкото изхвърляш““, обясни зам.-министър Колева.

Продължава работата по подобряване на инфраструктурата за третиране на отпадъци. В програмния период 2014-2020 г. на ПОС са изградени 16 инсталации за предварително третиране на смесени битови отпадъци, 38 инсталации за компостиране на зелени/биоразградими отпадъци и 3 инсталации за анаеробно разграждане на биоразградими отпадъци. Реализирани са и 54 демонстрационни проекта за насърчаване на практиките на кръговата икономика и повишаване на обществената осведоменост за управлението на отпадъците.

Пътят към въвеждането на кръговата икономика минава през екологосъобразно управление, третиране и рециклиране на отпадъците. Приоритет на министерството е въвеждането и ефективното прилагане на йерархията на управление на отпадъците във всички процеси и на всички нива, както и трансформацията на икономиката и модела на поведение към нулево замърсяване.

В категорията „Отпадъци и рециклиране“ зам.-министър Ренета Колева връчи награда на община Свиленград, която спечели измежду общини с население под 40 000 жители. Свиленград се откроява с иновативни подходи като контейнери с чипове за измерване на количеството отпадъци, онлайн платформа с информация за отпадъците и център за повторна употреба, които допринасят за намаляването и устойчивото управление на отпадъците.  Тя изрази увереност, че добрите практики и иновативни идеи, които бяха отличени днес, ще насърчат и други общини в страната да последват примера на победителите в конкурса в търсенето и реализирането на по-смели решения за справяне с предизвикателствата.

В категория „Отпадъци и рециклиране“ Габрово е победител при общините с население над 40 000 жители заради иновативни практики като споделено (квартално) компостиране, домашни компостери в селата и мобилен пункт, който по график събира широк спектър от по-специфични отпадъци от бита. Община Бургас получава специално признание за въвеждането на зони, свободни от пластмаса, въведените изисквания в обществените поръчки за предотвратяване на отпадъци и дигитална платформа за информация. Община Смядово получи специално признание заради успешното използване на мобилно приложение и локални Viber групи за въвличане на жителите в разделното събиране.

В категория „Енергия и емисии“ Община „Стрелча“ беше отличена за това, че използва множество програми за финансиране и участие в международни проекти, вкл. за  иновативното използване на геотермална енергия за отопление и охлаждане на училището в града. В категория „Устойчива мобилност“ Сливен е победител за цялостна стратегия и реалистична визия за развитие.

В заключение зам.-министър Колева благодари на всички общини за последователните и целенасочени усилия, които полагат за създаването на по-красиви и чисти места за живот и призова с общи усилия да създадем по-добро място за живот за нас и нашите деца.

Водещи новини

Времето