Заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева участва в десетото издание на младежкия форум Voice It на тема „Младите хора, околната среда и климатичните промени", което се проведе в София. Форумът се организира от УНИЦЕФ България и Националната мрежа за децата (НМД), като денят е избран символично - 20 ноември e денят, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН.
Заместник-министър Колева посочи, че за съжаление децата са най-малко виновни за изменението на климата и последиците от това, но са най-засегнатата възрастова група от населението. „Изправени сме пред една обезпокоителна реалност: децата, които съставляват една трета от световното ни население и половината от крайно бедните, са непропорционално засегнати от климатичната криза“. Така заместник-министър Колева се обърна към присъстващите ученици от цялата страна, политици, експерти от отговорните институции, учители, директори и обществени личности по време на панела, специално посветен на темата за климатичните промени и околната среда.
„Децата обаче не са само жертви на изменението на климата - те са носители на промяната. Децата и младежите са в челните редици на глобалните инициативи за климата и техните възгледи трябва да бъдат взети предвид в политиките, които оформят бъдещето им. За формирането на съзнателно отношение към околната среда е необходимо прилагането на цялостна и последователна политика за развиване на знания, умения и ценностни ориентации, насърчаваща ангажираност с екологичните проблеми и тяхното решаване. Задължително е тази политика да се прилага от най-ранна детска и ученическа възраст.“, посочи тя.
„Политиките в областта на околната среда, които България развива, са насочени към благосъстоянието на децата и младите хора. Подкрепяме овластяването на младите хора при вземането на решения по теми, свързани с климата и се стремим да разработим нови възможности за ръководени от младежи инициативи.“, каза Ренета Колева. Тя изтъкна, че МОСВ ежегодно организира образователни кампании за детските градини и училищата в цялата страна. Хиляди деца и ученици участват в различни информационни събития, за да бъдат подготвени за предизвикателствата, свързани с изменението на климата и опазването на околната среда. Като силна страна в провеждането на тези екологични инициативи заместник-министърът отчете засиленото партньорство с местната власт, образователните институции и неправителствените организации.
„Последиците от изменението на климата са факт и за съжаление през последните години екстремно високите температури, пожари, наводнения и суши зачестяват. Да, необходими са много средства за справяне с предизвикателствата, но всеки един от нас с минимални усилия може да спомогне за смекчаването на климатичните промени в ежедневието ни, като пести ел. енергия и вода, ходи по-често пеш, кара колело, ползва градския транспорт, вместо да се качи в автомобила си.“, обясни заместник-министър Колева.
„Трябва да осъзнаваме, че източниците на планетата не са неизчерпаеми и е необходимо да бъдем рационални при използването им, като добър пример е разделното събиране на отпадъци, веднъж превърнало се в навик, не само не тежи на ежедневието ни, а спомага за намаляване на въглеродните емисии, чрез по-лесната преработка и възможността за рециклиране.“ подчерта заместник-министърът.
Заместник-министър Колева припомни факта, че всеки ден около 20 000 деца в света биват разселени поради бедствия, свързани с климата. Децата, родени днес, ще изпитват екстремни метеорологични явления четири пъти по-често при сценарий от 1,5°C и пет пъти повече при сценарий от 3°C глобално затопляне над прединдустриалните нива.
„Затова не можем да си позволим да чакаме, да отлагаме или да прехвърляме проблемите на следващите поколения. Всички ние носим отговорността за справяне с тези предизвикателства и за подобряването на качеството ни на живот и за съхранението на природните ресурси на нашата Планета. Финансирането на действия в областта на климата трябва да отговаря на непропорционално засегнатите от въздействието на изменението на климата и когато инвестираме в бъдещето на нашите деца, ние инвестираме в един по-сигурен, по-устойчив и проспериращ свят. Вярвам, че заедно можем да проправим пътя към свят, в който всяко дете може да реализира своя потенциал въпреки въздействието на изменението на климата“, каза тя в заключение.
Всяка година на 20 ноември УНИЦЕФ организира глобална инициатива „Go Blue“ и емблематични сгради по целия свят се осветяват в синьо, за да подкрепят каузата за правата на детето. В България няколко ключови сгради ще светнат в емблематичното за УНИЦЕФ синьо - Националният дворец на културата, Народното събрание и Столичната община.