Зам.-Министър Ефремова: Броят На Социалните Предприятия Се Увеличава Всеки Ден

Зам.-Министър Ефремова: Броят На Социалните Предприятия Се Увеличава Всеки Ден

„Броят на регистрираните в Министерството на труда и социалната политика (МТСП) социални предприятия се увеличава всеки ден и това е доказателство, че развитието на икономиката, която променя човешки съдби, е национален приоритет“, отбеляза заместник-министър Наталия Ефремова при откриването на форума „Инструменти за социално финансиране в България“. 

Тя обърна внимание, че добрата регулаторна рамка, видимостта и осигуреният достъп до пазари и финансиране са трите задължителни условия за успешен социален проект. Чрез приемането на Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика е създадена нормативната уредба за насърчаването на развитието им. По Националния план за възстановяване и устойчивост и Програма „Развитие на човешките ресурси“ е насочен значителен финансов ресурс, за да станат социалните предприятия, техните продукти и услуги по-видими за обществото и за обучения на мениджърите им и работещите в тях. Създаден е Регистър на социалните предприятия. „Все повече от тях използват марката „Продукт на социално предприятие“, което е гаранция за клиентите им, че печалбата се инвестира в социална кауза“, подчерта заместник-министърът.

Регионалните фокус-точки, които бяха създадени по проект „Развитие на социалната икономика“, съфинансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, са изключително активни.  Благодарение на усилията им броят на социалните предприятия, включени в Регистъра, се е утроил, сочат данните, предоставени от Теодора Демирева, и.д. директор на Дирекция „Жизнено равнище, демографска политика и социални инвестиции“ в МТСП и ръководител на проекта.

По време на форума ръководителят на Управляващия орган (УО) на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 (ПРЧР) Цветан Спасов обяви мярката „Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво“. Очаква се операцията да бъде отворена за кандидатстване до края на 2024 г. и да бъде с бюджет от 22 млн. лв. Проекти ще могат да подават общини, общински предприятия, неправителствени организации, работодатели и субекти на социалната и солидарна икономика.

„Чрез новата мярка сме предвидили да продължи подкрепата за устойчиво развитие на субектите на социалната и солидарна икономика“, заяви Спасов.  С европейското съфинансиране ще бъдат подкрепени техните партньорства с традиционни стопански предприятия. „Това ще създаде повече възможности за обмяна на опит и ноу-хау, които могат да помогнат за развитие на производствените процеси в социалните предприятия, но и да подкрепят работодателите в реалния бизнес да създадат приобщаваща работна среда“, коментира ръководителят на УО на ПРЧР.

Водещи новини

Времето