19 ноември 2024 година
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра с 8 гласа „за“ и 2 гласа „против“ Марин Маринов за административен ръководител на Апелативен съд – Варна. Другият кандидат в изборната процедура е Янко Янков – заместник-председател на Апелативен съд – Варна.
Марин Маринов има над 25 години юридически стаж като съдия. Кариерата му започва като младши съдия в Окръжен съд – Варна в периода 1999 – 2000 г., след което е съдия в Районен съд – Варна, а от 29.06.2001 г. до 02.10.2006 г. и заместник-председател на органа. След тази дата заема длъжност „съдия“ в Окръжен съд – Варна, като от 07.05.2008 г. е заместник-председател на съда. В продължение на два мандата, от 23.04.2014 г. до 20.05.2024 г. съдия Маринов е председател на съда, след което е определен за изпълняващ функциите „административен ръководител – председател на Окръжен съд – Варна“. Подкрепа за неговата кандидатура е изразена от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
Въз основа на резултатите и опита му като административен ръководител, Марин Маринов смята, че уменията му за комуникация с магистратите, служителите и останалите държавни структури в съдебния район, ще бъдат полезни за развитие на съдебната система, за продължаване на добрите практики и за въвеждането на нови стандарти в правораздаването. Като основни цели за развитие на Апелативен съд – Варна той посочва предоставянето на качествено правосъдие и популяризирането на правосъдната дейност чрез разясняване на същността и резултатите от правораздаването сред обществото. За тяхното постигане се набелязват мерки за развитие на кадрите чрез провеждане на зонални съвещания, обучения и активно участие на съдиите в работни групи и проекти. Съдия Маринов сподели идеи за децентрализиране на конкурсните процедури, за развитие на съдебната карта и за намаляване на натовареността, чрез въвеждането на нови технологии, които ще подобрят и отношенията между институциите. Според него въвеждането на нови технически инструменти трябва да се прави след оценка на готовността на магистратите да се ползват от тях.
Кандидатът сподели идеите си за формирането на обща визия на юридическата общност в града относно изграждането на модерна и функционална нова съдебна палата. Той предлага мерки за повишаване на обществената осведоменост и за активно присъствие на съда в медии и социални мрежи, като се предоставя полезна информация, отговори на въпроси и коментари, и се изгражда доверието на потребителите. Предлага се организиране на публични събития – презентации, семинари и кръгли маси, на които представители на съдебната власт да разискват актуални правни въпроси. Планира се провеждане на специализирани комуникационни обучения за административни ръководители и служители „връзки с обществеността“, както и за журналисти, с цел повишаване на правната им грамотност и работа с публичната част на Единния портал за електронно правосъдие, и други.
Галина Захарова – председател на Върховния касационен съд, Георги Чолаков – председател на Върховния административен съд, Вероника Имова, Даниела Марчева, Олга Керелска - членове на ВСС, поставиха на кандидата въпроси, свързани с командироването, конкурсните процедури и идеите за тяхното децентрализиране, реформата на съдебната карта, комуникационната политика на съдебната власт и нейното развитие, мотивацията му за участие в конкурсната процедура и предвиденото в чл. 169, ал. 1 изключение при избора на административен ръководител, как ще работи с колектива и дали председателите на съдилищата в съдебния район ще участват в общото събрание на Апелативен съд – Варна.
Подкрепа към съдия Маринов заявиха Даниела Марчева, Вероника Имова - членове на ВСС, Георги Чолаков – председател на Върховния административен съд и Боян Магдалинчев – представляващ ВСС. Те посочиха, че предвиденото в ЗСВ изключение се мотивира с изключителните лидерски и професионални качества на съдия Маринов като администратор и ръководител. Поставен бе акцент на личните му качества - отговорност и чувство за дълг, деликатен и балансиран подход при решаване на проблеми, умение да отстоява мнението си, както и да създава екип, и да насърчава развитието на колегите си. Заявено бе, че представената от него концепция показва задълбочено познаване на състоянието на съдебния район, предлага конкретни и рационални идеи за неговото развитие Обърнато бе внимание на неговата визия за развитие на съдебната система, на идеите за развитие на кадрите, на активното му участие в проекти и програми на ВСС, както и в инициативи и иновации на Окръжен съд – Варна. Отбелязан бе приносът на Марин Маринов за реализиране на проекта за нова сграда на органите на съдебната власт в град Варна.