Сухопътните войски - високо ниво на подготовка, професионализъм и изграден обществен престиж

Сухопътните войски - високо ниво на подготовка, професионализъм и изграден обществен престиж
„Военните традиции на Сухопътните войски са свързани с всички сражения във войните, които българската държава е водила за национално освобождение, обединение и защита на териториалната цялост и независимост. Горди сме, че и днес вие със същата решителност и родолюбие, които водеха нашите предшественици във времена на трудности и героизъм, срещате трудностите на службата си. Обръщам се към вас с искрено чувство на благодарност за постигнатите високи резултати, достойната служба и проявената отговорност при изпълнение на мисиите и задачите на Сухопътните войски.“ Това каза заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев днес, 19 ноември. Той поздрави от името на министъра на отбраната личния състав на Сухопътните войски на отбелязването на техния празник пред Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война „Майка България“ край село Гургулят, община Сливница. В тържеството участваха президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, военнослужещи и цивилни служители от състава на най-големия вид въоръжена сила в Българската армия, ветерани, ученици и граждани на Сливница.

„Днес Сухопътните войски постоянно доказват своето място в системата за национална сигурност и системата за колективна отбрана. Високото ниво на подготовка и професионализмът проличават в условията на новите рискове и предизвикателства на фона на кризи от различен характер, конфликти и войни с различен капацитет, които се водят само на няколкостотин километра от държавните граници на Република България“, отбеляза заместник-министър Радостин Илиев. Той изтъкна заслугите на военнослужещите и цивилните служители от Сухопътните войски за спечеленото уважение на обществото за помощта, която оказват при бедствия и аварии, както и за авторитета сред съюзници и партньори, изграден при участие в мисии и операции, и ги поздрави за техния избор да посветят живота си и кариерата си на служба на Отечеството.

Заместник-министър Радостин Илиев увери присъстващите на тържеството, че ръководство на Министерството на отбраната определя хората като най-важния приоритет и най-ценен ресурс в сектора за отбрана. „Наш основен стремеж са повишаване на възнагражденията и подобряване социалните придобивки за военнослужещите и техните семейства, извършвайки техническа модернизация и обновление, които да повишат бойните способности и да са източник за вашата професионална гордост. Целта е да осигурим предвидимост, устойчивост и най-вече самочувствие и сигурност във всеки от вас“, заяви той. „При сегашната среда на сигурност 2% от БВП за разходи за отбрана вече са крайно недостатъчни. На базата на опита от нашите съюзници и тенденциите за поскъпване на отбранителните продукти, бюджетът за отбрана следва да нарастне над това ниво. Амбициите на Министерството на отбраната са това да стане още с държавния бюджет за 2025 г.“, категоричен беше заместник-министърът на отбраната.

„Сухопътните войски изнесоха на плещите си тежестта на войните за национално обединение, за независимост и двете световни войни. Геният на нашите пълководци остава завинаги записан в аналите на военното изкуство, а българският войник стана символ на безпримерна храброст и себеотрицание“, посочи в словото си президентът Румен Радев. Той поздрави командването на Сухопътните войски за амбициозната визия за тяхното развитие, за ускоряването на модернизацията с ясното съзнаване, че това е процес на дълбока трансформация, на ежедневни усилия на личния състав и изграждане на цял комплекс от нови способности. Президентът изрази и дълбока признателност към целия личен състав на Сухопътните войски за положените усилия, за примера, който дават, за тяхната самоотверженост и всеотдайност.

„Нито една задача по трите мисии на Въоръжените сили не може да бъде изпълнена без участието на Сухопътните войски, които с ученията на полигоните се готвят да изпълняват задачи по първата мисия – „Отбрана“, с основното си участие в мисии зад граница се подготвят да изпълняват задачи по втората мисия – „Подкрепа на международния мир и сигурност“, и които населението вижда първи, когато се гасят пожари и се борим с наводнения, при унищожаване на намерени невзривени боеприпаси, изпълнявайки задачи по третата мисия – „Принос към националната сигурност в мирно време“, заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов. Той заяви, че в последните две години модернизацията на Сухопътните войски е ясно видим процес. По думите му, модернизацията има два компонента. Първият е придобиването на техника, въоръжение и тяхното усвояване. Вторият са хората, тяхното желание, подготовка и умения. „Искрено се надявам, че решението, гласувано в 50-ото Народно събрание за повишаването на заплатите на военнослужещите, ще бъде изпълнено точно по начина и в сроковете, в които е гласувано“, посочи генерал-лейтенант Попов.

„Модернизация не е само придобиване. Това означава промяна в мисленето, в подготовката, в начина и готовността за изпълнение на задачите“, отбеляза и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. Отговорност на командирите е да подготвят военнослужещите, като надграждат своя опит и знания, като се развиват и вземат смели решения. „Всеки опит, ако е провал е личен, ако е успех е успех за Сухопътните войски и за сигурността на Родината ни“, заяви той.

Участниците в отбелязването на 146-ата годишнина от създаването на Сухопътните войски и 139-ата годишнина от Сръбско-българската война (1885 г.) имаха възможност да разгледат образци на въоръжение и техника на най-големия вид въоръжена сила, както и фотоизложбата „Сухопътни войски - ние сме там, където има нужда от нас“.

Водещи новини

Времето