„По-зелените и по-умни градове не само насърчават устойчивия начин на живот, но и предоставят множество възможности за бизнеса. Именно затова, градовете са в сърцето на нашето пътуване към нулево замърсяване“. Това каза министърът на околната среда и водите Петър Димитров днес при откриването на конференцията „Green cities are great”, организирана от Британско-българската бизнес асоциация.
Градовете произвеждат около 75% от БВП на световно ниво, като в същото време допринасят за 70% от глобалните въглеродни емисии. „Хората все повече мислят за качеството на околната среда като за ключов фактор за благосъстоянието, а качеството на живот се нарушава при критично натоварване на градската среда“, отбеляза министър Димитров. И добави, че затова в градовете трябва да се прилагат стратегии за устойчиво развитие, включително с широкото участие на гражданите. Според него екологичните проблеми, свързани със замърсяването на въздуха, шума, оформянето на климатични зони и незаконното строителство, трябва да бъдат решени с интелигентни иновативни решения.
Градовете разполагат с възможности да увеличат природния си капитал чрез инвестиции в опазване, възстановяване и разширяване на зелената инфраструктура в градските и крайградски територии. Природосъобразните решения като зелени коридори, озеленяване на сградите и внедряване на зелена градска инфраструктура ще подобрят качеството на живот и ще направят урбанизираните територии по-устойчиви на климатични бедствия като наводнения и горещи вълни.
За подобряване качеството на атмосферния въздух МОСВ продължава активно да подпомага инвестициите в проекти за това в градовете – Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. предвижда над 700 млн. лв. Мерките, които се финансират, са: доставка на екологосъобразни превозни средства за градския транспорт, въвеждане на зони с ниски емисии, справяне с вторичното разпрашаване и зелена инфраструктура в градска среда; подмяна на замърсяващи въздуха уреди за отопление с екологични. За насърчаването на ресурсната ефективност и кръговата икономика чрез устойчиво управление на отпадъците предвидените инвестиции са в размер на 611,5 млн. лв. и са насочени към мерки, свързани с управлението на отпадъците на общинско ниво.
„Друг ключов компонент, който ще окаже своето влияние върху градската среда, е свързан с изискванията на новата Директива за енергийните характеристики на сградите, която влезе в сила през май“, каза още министър Петър Димитров. В рамките на ЕС на сградите се падат около 40% от потреблението на енергия и 35% от свързаните с енергията емисии на парникови газове. Една от целите е новостроящите се сгради да бъдат с нулеви емисии. Всички нови жилищни и нежилищни сгради трябва да са с нулеви емисии от изкопаеми горива – от 1 януари 2028 г. за сгради публична собственост, а от 1 януари 2030 г. за всички други нови сгради.
Според министър Димитров постигането на тези цели изисква финансиране, което да покрие първоначалните инвестиционни разходи. Затова в периода до 2030 г. на държавите членки в ЕС ще бъдат предоставени над 100 милиарда евро европейско финансиране в подкрепа на санирането, а средствата са от няколко източника, сред които са фондовете на политиката на сближаване, InvestEU и др.