Сдружаването на производителите на плодове в област Русе и региона е фактор за стабилността на сектора. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев при откриването на 7-то Специализирано изложение „Дунавски овощари” 2024 в Русе. „В тази част на страната са едни от най-дългогодишните ни и устойчиви организации с над 10-годишна история, които стоят много стабилно и като ресурси, и като производители на пазара на плодове в България“, заяви заместник-министър Янчев.
Той коментира, че годината беше изпълнена с редица предизвикателства за производителите, включително по отношение на климата. Въпреки това имаме увеличение на реколтираните площи спрямо миналата година при основните наблюдавани плодове и произведените количества череши, праскови, кайсии, сливи, орехи и малини.
Заместник-министър Янчев отбеляза, че този резултат се дължи на добрите производствени практики и положените усилия от страна на земеделските производители, натрупания опит, създадените традиции, постиженията на селскостопанската наука и уникалните природни условия в страната.
Заместник-министър Янчев припомни, че екипът на Министерството на земеделието и храните предприе ключови стъпки по отношение на земеделския сектор за възстановяване и развитие на напояването и разширяване на защитата от градушки. „Тези усилия ще продължат, защото е важно да имаме модерно и конкурентоспособно земеделско производство“, каза той.
На дискусия със земеделски производители той коментира, че екипът на МЗХ предлага в бюджета за 2025 г. да бъде заложено подпомагане за земеделските производители по Временната рамка за Украйна.
Заместник-министър Янчев увери производителите, че остатъкът по украинското подпомагане за 2024 г. ще бъде разплатен към фермерите.
На въпрос за индикативния график за разплащанията към производителите той заяви, че за сектора е важно да има предвидимост и подпомагането да се изплаща, когато земеделските стопани имат най-голяма нужда от него.
Специализираното изложение се организира от Съюза на Дунавските овощари с подкрепата на МЗХ. В него за поредна година участват земеделски производители, преработватели и търговци от цялата страна. Представят се качествени български земеделски продукти и услуги за сектора. Събитието дава възможност на производителите да се запознаят с иновациите в сектора.