Съветът на децата към председателя на Държавната агенция за закрила на детето е с 39 нови членове. През следващите 2 години те ще представят мнението на децата от областите: Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Ловеч, Монтана, Перник, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Разград, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, София-град, София-област, Шумен и Ямбол. Промяна на членовете в Съвета на децата има и при представителите на уязвимите групи деца.
Председатели и участници в ученически съвети, победители и лауреати в различни сфери – от спортни дисциплини до състезания по дебати, музикални конкурси и др., активни участници в обществения и културния живот в населените си места, доброволци, организатори на десетки благотворителни инициативи, са само част от изявите и постиженията на децата в Съвета.
“За Държавната агенция за закрила на детето дейността на Съвета на децата е особено важна. Вие сте гласа на децата в България и ние, възрастните трябва да се научим да ви чуваме, да говорим с вас и заедно да намираме решенията. Да градим политики, свързани с подобряване качеството на живот на всички деца на територията на страната. Членовете на Съвета на децата взимат участие в едни от най-важните събития на местно, регионално, национално и международно ниво и винаги са подготвени да защитят правата на българските деца. Убедена съм, че и с новите членове тази практика ще продължи и дори ще се надгради“, каза д-р Теодора Иванова, председател на ДАЗД при връчването на удостоверенията на приключващите мандата си в Съвета.
С тайно гласуване децата си избраха председател, заместник-председател и летописец на Съвета.
С много емоции вече бившите членове на Съвета приветстваха новите такива и от първо лице им разказаха каква голяма отговорност и привилегия е да си част от единствения национален детски консултативен орган, за важните теми, по които децата дават своите становища, включително на едни от най-големите международни форуми.
Двудневното им общо заседание протече и с много активни дискусии по най-актуалните за децата теми.
С изключителен интерес премина срещата им със заместник-министъра на младежта и спорта Петър Младенов. Въпроси от Националните програми за младежта и спорта, изграждането и функционирането на младежки центрове в страната, Националната информационна мрежа за младежта, развитието на професионалния и аматьорски спорт в България, физкултурните салони, и още много теми бяха обсъдени с децата с обещанието, че ще продължат със срещите и работата по различни съвместни проекти.
Вредата от тютюнопушенето също беше тема на заседанието. Лектори бяха Павел Антонов, председател на сдружение "България без дим" и управляващ редактор на мрежата за гражданско действие BlueLink.net; д-р Гергана Куршумова-Гешанова, председател на Коалиция за живот без тютюнев дим; Емилия Насева, гл. асистент, Медицински университет, гр. София.
По време на двудневното заседание децата посетиха и Националния исторически музей.