Президентът Румен Радев: Подобряването на енергийната свързаност в Югоизточна Европа е ключ за понижаване на цените на електрическата енергия в региона

Президентът Румен Радев: Подобряването на енергийната свързаност в Югоизточна Европа е ключ за понижаване на цените на електрическата енергия в региона

В рамките на световната климатична конференция COP29 в Баку българският държавен глава проведе среща с президента на Азербайджан Илхам Алиев и откри форум за енергийната свързаност с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис

Подобряването на енергийната свързаност в Югоизточна Европа е ключ за понижаване на цените на електрическата енергия в региона. Това заяви президентът Румен Радев пред български и чуждестранни медии в Баку, Азербайджан, където се провежда световният форум за климата COP29. Държавният глава говори пред медиите след среща със своя колега президента на Азербайджан Илхам Илиев.

По-рано президентът Румен Радев откри заедно с министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис форум в българския павилион на COP29 с фокус върху енергийната свързаност между европейските страни и насърчаването на производството и съхранението на енергия от възобновяеми енергийни източници. В рамките на събитието по българска инициатива бе декларирано намерение за ускоряване на сътрудничеството в тази област, което до момента е подкрепено от Гърция, Чехия, Италия, Молдова, Кралство Белгия, Румъния и Обединеното кралство. Сред участниците в събитието бяха  още министрите на енергетиката на България – Владимир Малинов, Гърция – Теодорос Скилакакис, Белгия – Тине Ван дер Стратен, и на Молдова – Виктор Парликов, заместник-министърът на енергетиката на Азербайджан Орхан Зейналов, специалният представител на Великобритания за климата Рейчъл Кайт и Петер Старай, държавен секретар за политиката на сигурност и енергийната сигурност в Министерството на външните работи и търговията на Унгария.

В основата на изразеното намерение е обменът на опит чрез засилено междурегионално сътрудничество и свързаност в преноса на енергия, електрификацията на транспорта и свързаните с тях цифрови инфраструктури, както и отключване на потенциала за иновативни технологии, включително производство и съхранение на енергия от възобновяеми източници и производство на зелен водород.

„Благодарение на инициативата, която България предлага, ще можем  да преодолеем ситуацията в Югоизточна Европа цените на електричеството да са много по-високи от тези в останалата част на Европа“, подчерта Румен Радев. По думите му от една страна е необходимо разширяване на капацитета на свързаността, а от друга – пренос на зелена енергия от региони, където има значително производство на такава. Държавният глава даде пример със страни като Азербайджан и Египет, които имат свои проекти за пренос на електрическа енергия чрез подводни кабели към Европа.

„Възможностите са големи и е необходимо по-бързо и по най-добрия начин да използваме и нашите природни ресурси“, посочи президентът и даде пример с големите български високопланински язовири, подходящи за изграждането на помпено-акумулаторни хидроцентрали по подобие на ПАВЕЦ „Чаира“. „България може да стане център за съхранение на зелена енергия за целия регион“, подчерта държавният глава и добави, че който държи ключа към съхранение на електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници, държи и ключа към устойчивата енергетика.

„България не само съхранява своята роля като незаобиколим фактор по отношение на стратегическото си местоположение, но е и инициатор на редица важни проекти, които водят до укрепване на сътрудничеството в енергетиката“, заяви президентът Румен Радев и определи като изключително ползотворни срещите си с президента Илхам Алиев и премиера Кириакос Мицотакис. По думите му в рамките на разговорите с тях, а и с представители на други страни на високо политическо ниво като президента на Турция Реджеп Таийп Ердоган и министъра на енергетиката на Турция Алпарслан Байрактар във вчерашния ден, е обсъдена възможността по инициатива на България страната ни да се включи активно в преноса на зелена енергия към Европа, произведена от възобновяеми енергоизточници в Азербайджан.

В рамките на срещата между Румен Радев и Илхам Илиев бе подписано обвързващо споразумение за изграждане на битова и обществена газификация в община Панагюрище между азербайджанската държавна газова компания SOCAR и българската компания за добив на медни и други руди „Асарел-Медет“.

„Двустранните отношения между България и Азербайджан се развиват изключително добре“, посочи президентът, в отговор на въпрос на представители на азербайджански медии, след срещата си с президента на Азербайджан Илхам Алиев. Румен Радев посочи, че сътрудничеството между България и Азербайджан ще продължи не само по отношение на преноса на природен газ, но и на електрическа енергия, произведена в Азербайджан от възобновяеми източници през България и за останалите европейски страни.

В отговор на въпрос на ТАСС държавният глава изрази надежда за възможно най-скорошно прекратяване на военните действия в Украйна, като за целта бъдат използвани всички възможни дипломатически средства за възстановяване на диалога и преговорите и търсене на мирно решение в съответствие с Устава на ООН.

Запитан от представител на японска медия дали очаква отстъпление в политиката на САЩ по отношение на борбата с измененията на климата, президентът Румен Радев посочи, че тепърва предстои да бъде съставена новата президентска администрация в САЩ и едва след това би могло да се прави оценка за водената от страната климатична политика.

По-рано днес по покана на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис българският държавен глава участва в събитие на гръцкия павилион на COP29, посветено на развитието на Вертикалния газов коридор и диверсификацията на източниците и маршрутите за пренос на допълнителни количества газ от юг на север.