Министър Малинов: Единните усилия на държавите за развитие на електроенергийните им системи са най-точният отговор на предизвикателствата, свързани с енергийния преход

Министър Малинов: Единните усилия на държавите за развитие на електроенергийните им системи са най-точният отговор на предизвикателствата, свързани с енергийния преход

На COP29 България анонсира инициативата си за диалозите за енергийна свързаност за подобрен енергиен преход

"Регионалното партньорство за обмен на най-добри практики при изграждането на междусистемни връзки е един от ключовите фактори за развитие на електроенергийната система в съответствие със съвременните предизвикателства за интегриране на възобновяемата енергия." Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на представянето на българската инициатива относно диалозите за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства на Европейската политическа общност за подобрен енергиен преход. Събитието, чиито домакин бе министър Малинов, се състоя в павилиона на нашата страна в Баку в рамките на 29-та сесия на Конференцията на страните към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата в присъствието на президента Румен Радев, министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, министрите на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдужа, на Гърция Теодорос Скилакакис, на Белгия Тине Ван дер Страатен, на Молдова Виктор Парликов, зам.-министъра на Азербайджан Орхан Жейлянов, министъра на иновациите и растежа на България доц. Д-р Росен Карадимов, енергийният зам.-министър Ива Петрова и други официални лица.

Нон-пейпърът относно диалозите за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства на Европейската политическа общност за подобрен енергиен преход призовава за задълбочаване на междурегионалното сътрудничество за предоставяне на по-устойчиви, сигурни и чисти енергийни системи. Инициативата е в изпълнение на целите на Парижкото споразумение и в подкрепа на свързаността за пренос на електроенергия в коридора от юг към север, която ще осигури възможност за интегриране на възобновяемата енергия в енергийните системи. Белгия, Чехия, Гърция, Италия, Молдова, Румъния, Великобритания, Унгария са първите държави, подкрепили инициативата. Очакваме към нея да се присъединят и други държави.

"Нашата визия е да проведем поредица от технически и политически структурирани диалози с цел обмен на мнения по теми от общ интерес през следващите месеци", поясни министър Малинов. През м. февруари 2025 г. на тематично събитие в София ще бъде определен обхватът на диалозите и ще бъдат формулирани конкретни области, в които би било най-полезно да споделяме знания, ноу-хау и опит. По думите на министър Малинов единните и координирани усилия на държавите за развитие на електроенергийните им системи са най-точният отговор на предизвикателствата, свързани с енергийния преход.