Адмирал Емил Ефтимов: Десетилетията недофинансиране в системата на отбраната водят до рискове

Адмирал Емил Ефтимов: Десетилетията недофинансиране в системата на отбраната водят до рискове
„Десетилетията недофинансиране в системата на отбраната водят до рискове, до допускане на инциденти и авиокатастрофи. Не го казвам като оправдание, а като основа на командно-организаторската работа и на планирането на подготовката на авиобазите и извършването на трудната, тежка задача на Военновъздушните сили по трансформацията, по прехода от съветската техника към западен модел самолети“. Това заяви днес, 12 ноември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при представянето пред журналисти на резултатите от проведената проверка на планирането, организацията, провеждането и контрола на летателната подготовка във Военновъздушните сили и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“.

Адмирал Ефтимов подчерта труда и отговорността на военните ни пилоти, които успяват в тази обстановка да изпълняват задачите си по осигуряването на териториалната сигурност и суверенитета на Република България и конкретно във въздушното ни пространство.

Той посочи, че ВВС на Република България са посрещнали 21-ви век с две ескадрили учебно-бойни самолети L-39. „Вече е ясно в публичното пространство колко учебно-бойни самолети имаме, как това се отразява върху подготовката на младите летци и на поддръжката на летците, как това дава отражение на нальота на инструкторите във 12-та авиобаза в Долна Митрополия“, отбеляза началникът на отбраната. Той потвърди, че политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната са осигурили максималния нальот при отчитане на възможностите за ремонт и доставка на резервни части. „За съжаление, допусна се тази авиокатастрофа със самолет L-39, в който бяха вложени финансови средства, осигурени платформи и оптимален за нашите условия нальот на двамата летци“, заяви адмирал Ефтимов.
Началникът на отбраната отбеляза, че предстои командването на ВВС да му предостави концепция за учебната авиация, която в бъдеще да минимализира риска, особено по отношение на младите пилоти. „Когато внесохме инвестиционната план-програма в 50-ия парламент - финансовите рамки, в които я изготвяхме, не ни позволиха да включим учебно-боен или учебен самолет“, заяви той.

Началникът на отбраната припомни, че през 2022 г. след инцидента, при който загина подполковник Валентин Терзиев, е заповядал да се прегледа и прецизира нормативната база по летателната подготовка и логически тя да бъде съобразена с наличния нальот. „В настоящия доклад обстойно е разгледан този въпрос – доколко нормативната база отговаря на дадените разпореждания през 2022 г., друг е въпросът за прилагането и контрола“, категоричен бе той.

Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков поясни как се актуализират регламентиращите документи във ВВС. „Това е задача на командира на ВВС и на командирите на авиационните бази всяка година. Това, което беше разпоредено през 2022 г., те са го направили в обема, в който към тогавашна дата е имало възможност да променят и доколкото позволяват по-рестриктивно, с по-добра организация и по-качествен контрол да се организират стрелбите, например на полигон „Шабла“. Това е направено. Инструкцията за провеждането на стрелби на военен полигон „Шабла“ също е актуализирана“, заяви той. Заместник-началникът на отбраната посочи, че сред препоръките на ръководената от него работна група е при планировката във ВВС през 2025 г. множество от документите, които регламентират и касаят безопасността на полетите, организацията и планирането, да бъдат актуализирани непрекъснато.