Министър Малинов обсъди с албанския си колега Балуку двустраннато партньорство и перспективите пред Европейския енергиен коридор VІІІ

Министър Малинов обсъди с албанския си колега Балуку двустраннато партньорство и перспективите пред Европейския енергиен коридор VІІІ

България и Албания ще подпишат Меморандум за енергийно сътрудничество

Развитието на проекта за Европейски енергиен коридор VІІІ и перспективите пред двустранното сътрудничество в сектора обсъдиха министърът на енергетиката Владимир Малинов и вицепремиерът и министър на енергетиката на Албания Белинда Балуку. С цел задълбочаване на двустранните отношения между България и Албания, в София ще бъде подписан Меморандум за енергийно сътрудничество. За това се договориха двамата министри по време на среща, която се проведе в рамките на 29-ата сесия на Конференцията на страните към Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата (РКООНИК).

Владимир Малинов изтъкна ролята на България като важен регионален енергиен фактор. По думите му българската страна вече има значителен напредък в постигането на енергийна сигурност и диверсификация на източниците. „Благодарение на интеграцията на пазарите на природен газ и електроенергия в Централна и Югоизточна Европа енергийните доставки за потребителите в региона са гарантирани“, подчерта той. Малинов припомни, че от началото на месец октомври тази година страната ни получава доставки на природен газ от алтернативни източници и от терминала в Александруполис, в който участва с 20% дял.

Двамата министри бяха единодушни, че страните ще работят съвместно в процеса по постигане на енергийна трансформация. В тази връзка българската страна ще сподели опита си по отношение на развитието на възобновяемите източници, съхранението на електроенергия от ВЕИ и енергийната ефективност. Министър Малинов запозна своя колега с напредъка на страната ни в реализацията на мащабни ВЕИ проекти, които се изпълняват по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост. Успешното изпълнение на одобрените проекти ще добави около 3000 MW инсталирана мощност от ВЕИ и повече от 1000 MW капацитет за съхранение.

Времето