Заместник-министър Любомир Йосифов взе участие в Седмата министерска конференция в рамките на Будапещенския процес

Заместник-министър Любомир Йосифов взе участие в Седмата министерска конференция в рамките на Будапещенския процес

Форумът се провежда днес в столицата на Унгария

 

В рамките на изказването си заместник-министърът на вътрешните работи изтъкна, че България е дългогодишен участник в Будапещенския процес и активно допринася за неговото развитие с цел още по-ефективно управление на миграционните процеси. В резултат от целенасочените усилия и действия на държавите участници в процеса и установеното взаимно доверие е изградена устойчива платформа за партньорство, а поетите политически ангажименти в областта на миграцията са въплътени в конкретно и взаимно изгодно сътрудничество, посочи Йосифов. България от години допринася с професионална експертиза и добри практики и участва в изпълнението на ключови съвместни проекти в области с приоритетно значение – борбата с контрабандата на мигранти и трафика на хора, както и превенцията на нелегалната миграция и насърчаването на легалните пътища.

Представителите на държавите участници в министерската конференция постигнаха общото разбиране за необходимостта от съвместен и координиран подход в отговор на общите миграционни предизвикателства и по-голяма ангажираност за конкретно партньорство и съвместни действия по всички миграционни маршрути.

В заключение държавите участници в Будапещенския процес приеха министерска декларация и план за действие, които подновяват политически ангажимент чрез партньорство и споделено разбиране да бъде зададен нов импулс на сътрудничеството през следващите пет години в ключови области като превенцията и противодействието на нелегалната миграция, насърчаването на легалната миграция, засилването на сътрудничеството в областта на връщането, реадмисията и реинтеграцията, международната закрила и интеграцията на мигрантите и други.

 

Будапещенският процес е регионален междуправителствен форум, създаден през 1993 г. с цел насърчаване на сътрудничеството за по-добро управление на миграцията. Председател на процеса е Турция, подпомагана от Унгария като съпредседател.  В момента в Будапещенския процес участват над 50 държави и редица международни организации. България е активен участник в Будапещенския процес, предимно чрез предоставяне на  професионална експертиза и добри практики. На всеки пет години Будапещенският процес подновява политическите ангажименти за сътрудничество съобразно съвременните предизвикателства и възможностите за справянето с тях по възможно най-ефективен начин. Това, което прави Будапещенския процес уникална платформа за сътрудничество, е привличането през 2013 г. на държавите от региона на Пътя на коприната, които са основен източник на миграция по Източносредиземноморския миграционен маршрут. Тези страни участват активно и ангажирано в срещите на процеса, като за тях основен приоритет са възможностите за легална миграция.

 

 

Водещи новини

Времето