Министър Иванов Представи Социалноосигурителната Система В България Пред Генералния Секретар На Масо

Министър Иванов Представи Социалноосигурителната Система В България Пред Генералния Секретар На Масо


 
Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов прие Марсело Аби-Рамиа Гаетано – генерален секретар на Международната асоциация по социално осигуряване (МАСО), и координаторът на асоциацията за Европа Марджори Лестиен. Двамата гостуваха в България по случай отбелязването на професионалния празник на Националния осигурителен институт (НОИ). На срещата присъства и подуправителят на института Весела Караиванова.

Министър Иванов очерта пред гостите актуалното състояние на социалноосигурителната система в България на фона на обществено-политическата обстановка в страната. Той изтъкна и перспективите в работата на НОИ, базирани на приетата наскоро Стратегията за развитие на НОИ за периода 2025 – 2029 г., която очертава визията за бъдещето на институцията.
„Тази визия и всички идеи за модернизация на процесите се обмислят и реализират в синхрон с екипа на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Това е сериозно основание да търсим напредък в управлението на ресурсите на държавното обществено осигуряване и по този начин да защитаваме още по-добре интересите на обществото“, изтъкна министър Иванов.

От своя страна Марсело Гаетано сподели готовността ръководената от него МАСО да предложи своя експертен капацитет и базата данни за социалноосигурителните системи в Европа и в света, с които разполага асоциацията,  за да може въз основа на сравнителни анализи МТСП и НОИ да предлагат адекватни решения на проблемите, пред които се изправя държавното обществено осигуряване в България. „На базата на опита си като ръководител на социалноосигурителната институция в Бразилия и от сегашната си позиция твърдя, че проблемите пред осигурителните системи по света са сходни и в общия случай търсят осигуряване на стабилност от финансово естество“, изтъкна генералният секретар на МАСО. Асоциацията, която е основана през 1927 г. и днес има повече от 320 членуващи институции от над 160 държави.