България Представи Своите Мерки За Прекратяване На Насилието Над Деца На Конференция В Колумбия

България Представи Своите Мерки За Прекратяване На Насилието Над Деца На Конференция В Колумбия

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов и заместник-министър Наталия Ефремова представиха ключовите мерки на България за преодоляване на насилието над деца и инициативите на страната за насърчаване на детското участие по време на Първата световна министерска конференция за прекратяване на насилието над деца в Богота, Колумбия. Форумът се организира от правителството на Колумбия в партньорство с правителството на Швеция, Световната здравна организация, УНИЦЕФ и ООН.

 

В конференцията участваха около 1000 делегати, сред които министри от държавите – членки на Европейския съюз, представители на агенциите на ООН, гражданското общество, академичните среди и частния сектор. Те обсъдиха възможностите за засилване и ускоряване на действията за прекратяване на насилието над деца, включително чрез инвестиции в по-стабилни и интегрирани системи за закрила на детето. Особено внимание беше обърнато на децата с повишен риск от насилие, включително деца с увреждания, както и на онлайн насилието.

 

Позицията на българската делегация беше представена в панел на високо ниво, включващ дискусия между представители на институциите, деца и младежи. Акцент беше поставен върху оказването на необходимата подкрепа на децата – жертви на насилие. България представи целите, заложени в Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2023 г. – 2026 г.). Това е стратегически документ, който задава националната рамка на политиката в областта на насилието срещу деца чрез механизъм за координация и комуникация между държавните органи, представителите на гражданското общество и неправителствения сектор. С прилагането на Националната програма се предвижда намаляване на случаите на насилие над деца с 20%. В нея са включени действия за подкрепа на професионалистите, работещи с деца, подкрепа на родителите, както и за повишаване на информираността и чувствителността на обществото по проблемите на децата.

 

Българската делегация подчерта значението на предоставянето на безопасни начини децата да говорят за насилието. Като пример беше посочена Националната телефонна линия за деца 116 111. В допълнение България представи мерките за насърчаване на детското участие във вземането на решения чрез създадените и функциониращи към Държавната агенция за закрила на детето консултативни съвети, сред които е и  Съветът на децата.

 

Принципът за участието на децата е в основата и на Европейската гаранция за детето и разработването на националния план на страната ни за нейното изпълнение. Основна целева група в документа са децата в несигурна семейна среда, сред които са и децата, жертви на насилие. За изпълнението на плана са заделени близо 280 млн. лв. от държавния бюджет и от Европейския социален фонд плюс. Очаква се чрез заложените в него мерки да се подкрепят над 200 000 деца.