Институциите - съд, прокуратура, МВР, социалните служби да използват ефективно сините стаи, призова министърът на правосъдието Мария Павлова днес от Разград.
Тя бе гост на годишното заседание на оперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в областта, по покана на областния управител Владимир Димитров със съдействието на д-р Георги Милков, изпълнителен директор на Център за съзидателно правосъдие - Разград.
„Каквито и мерки да предприема държавата в лицето на правителството, законодателната и местната власт, то те няма да дадат резултат, ако всички ние – и професионалистите в тази област, и гражданите, не подходим отговорно и с емпатия към справянето с проблема – насилие. Още повече, когато извършители, жертви и свидетели на това са деца“, заяви Павлова.
В страната има общо 70 сини стаи за щадящо изслушване на деца по наказателни, граждански и административни процеси. 12 от тях са изградени от Министерството на правосъдието с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма.
По думите на Павлова е тревожен фактът, че за близо 7 години в тези 12 сини стаи са изслушани едва 339 деца, като със 140 от тях е работено само в една синя стая – тази във Варна. “Има съдебни райони, които не са използвали помещението нито веднъж“, уточни министърът.
Павлова припомни, че наскоро е изработена и Методика за ползване и работа в сините стаи, която е одобрена от ВСС, МВР, Главния прокурор, ДАЗД, АСП.
„Там подробно е разписано как да се организира ползването им, за да се гарантира в най-голяма степен интересът на детето. Има практически наръчник за провеждане на изслушването с примерни документи и наръчник за интервюиране“, каза тя.
Министърът на правосъдието, който е и заместник-председател на Националния съвет за превенция и защита от домашно насилие припомни, че на 1 октомври т.г. правителството е одобрило Националната програма до 2026 г. Тя очертава стратегическите приоритети и конкретни действия и предвижда отпуснати над 6 млн. лв. от държавния бюджет за различни дейности, свързани със справяне с проблема, включително финансиране на местни инициативи, програми и услуги.
По време на заседанието бе отчетено, че област Разград запазва челното си място по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие по данни на ГД „Национална полиция“. Благодарение на отличното сътрудничество с неправителствения сектор са създадени и работят успешни модели за превенцията на домашното насилие и прилагането на ЗЗДН.
Министър Павлова посети след заседанието Кризисния център за жертви на домашно насилие, стопанисван от „Център за съзидателно правосъдие“ и „Центъра за подкрепа на жени в с. Стражец, където разговаря с близки на пострадали от домашно насилие.
По-късно тя се запозна с условията в синята стая, ареста и пробационната служба в града.