Кметът Васил Терзиев: Зеленината е един от най-големите активи на София, които трябва да защитаваме, поддържаме и развиваме

Кметът Васил Терзиев: Зеленината е един от най-големите активи на София, които трябва да защитаваме, поддържаме и развиваме

Зелената система е един от най-големите активи на София, които трябва да защитаваме, поддържаме и развиваме. Разширяването на озеленяването води до намаляване на въглеродния отпечатък. Превръщането на София във въглеродно неутрален град до 2030 г., тъй като София е част от споразумението на 100 климатично неутрални градове в Европа, е амбициозна цел, по която работим усърдно. Това каза кметът на Столичната община Васил Терзиев в рамките на конференцията Net Zero Economy Forum, организирана от „Капитал“.
Васил Терзиев участва в дискусионен панел заедно с кмета на Солун Стелиос Ангелудис, Кети Луараси, заместник-кмет, Тирана и Грациан Михайлеску, член на борда, Мисия на ЕС за 100-те климатично неутрални градове.
По думите на кмета Терзиев усилията на общината са концентрирани в няколко ключови области: озеленяване на градската среда, повишаване на енергийната ефективност на сградите, развитие на екологичен транспорт и отопление.
София е заобиколени от пет планини, през града преминават десетки реки, градът е богат с големи паркове. Този потенциал на столицата трябва да се пази, посочи Терзиев и заяви, че е важно картографирането на дърветата и цялата зелена система.

Основните мерки за постигане на нулеви емисии са:
Опазване и поддържане на зелената система. Защото в условията на променящ се климат е нужен специален подход към видовете дървета, които се засаждат. СО работи с научни институти и университети, които са направили анализ за подходящите и по-устойчиви за засаждане в градски условия дървесни видове.
Столична община разширява системата от нови дървета. Тази година засадихме над 2000 големи дървета и още 30 000 фиданки в новата гора на София в партньорство с неправителствени организации.
Полагаме усилия и за разширяване на парковата система. Тази година вложихме значителни усилия в проектно планиране паркове.
Отношението към водните ресурси и обекти. Търсим какво можем да направим, за да задържим и съхраним водното богатство, посочи също столичният кмет и заяви, че се предвижда да започнат усилия да създадем напоителни системи в парковете, така че да запазим възможно най-много дървета.
Кметът Васил Терзиев обърна специално внимание на идеята за трансформиране на училищните дворове. Целта е от догодина да започне реализацията на няколко пилотни проекта, за да покажем как тези пространства могат да се преобразят в мини паркове. Често училищата са разположени в жилищни комплекси в кварталите, които нямат близък парк, така че това е идеална възможност да се създадат зелени пространства, интегрирани със спортни съоръжения, места за културни изложения и др. Тези пространства също така решават нуждата от обединение на общността, да се превърнат в пространства за срещи на хора от различни възрасти.
Важни са усилията за подобряване на енергийната ефективност на сградите и модернизирането на градския транспорт. Програмата за саниране, започната от предишната администрация, разширяваме така, че десетки хиляди домакинства да подобрят ефективността на отоплението си, като същевременно се намали въглеродния отпечатък. Подменяме и отоплителните уреди с екологични.
Разширяваме мрежата на метрото и подобряване на качеството на градския транспорт, за да насърчим повече хора да оставят колите си и да използват обществения транспорт.

 


 

Времето