Първо по рода си в България национално полево обучение за разследващи полицаи на тема „Отравяне на защитени видове диви животни, събиране на доказателства и разследване“ се проведе в последните дни на октомври в Тракийски университет – Стара Загора и в реални полеви условия. Подходящи опитни полета за теренните дейности, както и екземпляри от загинали защитени животински видове за целите на практическите сесии бяха предоставени от Спасителния център за диви животни към СНЦ „Зелени Балкани“.
Бяха обучени общо 55 участници, основно служители от Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), както и от областните дирекции на МВР от оценени за рискови за отровителство територии, разположени в юрисдикцията на дирекциите в Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен, Пловдив, Бургас, Враца, Стара Загора и Благоевград. Участие взеха и представители на МОСВ, РИОСВ-Стара Загора, Тракийски университет – Стара Загора, Спасителен център за диви животни към СНЦ „Зелени Балкани“, Фонд за дивата флора и фауна, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН, WWF-България, независими експерти, както и двама представители на полицията от Република Сърбия.
Водещи полицаи в курса бяха представители на сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в отдел „Икономическа полиция“ към ГДНП, който беше сформиран в края на февруари 2023 г.
Обучението е финансирано от МОСВ по реда на сключен договор между министерството и Фондация за опазване на лешоядите (VCF) със седалище в Нидерландия. То се проведе и със съдействието на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на проект „Живот за сокола“ (пълно наименование „Осигуряване на възстановяването на застрашения ловен сокол в България и Южна Румъния“ (LIFE20 NAT/BG/1162)), съфинансиран по програма LIFE на Европейския съюз.
Идентификация на неестествени причини за смъртност в дивата природа, полево разследване на сцени на престъпления (лична безопасност, подход към криминалните сцени и събиране на проби и доказателства), бракониерство, процедури за преследване и глоби, токови удари върху птици, криминални разследвания в лаборатории бяха сред основните теми, разгледани в хода на обучението от лекторски екип от експерти на Регионалното правителство на Андалусия, Испания, от Академия за престъпления срещу дивата природа на Андалусия и от Фондация за опазване на лешоядите (VCF).
Пред участниците беше представен и Националният план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа 2021 – 2030 г. (https://www.moew.government.bg/bg/priroda/biologichno-raznoobrazie/zastiteni-vidove/planove-za-dejstvie/), както и оперативен протокол за разследване на случаи на отровителство или други престъпления към околната среда, в т.ч. значими случаи и практически опит в криминалното разследване на престъпления срещу дивата природа в България.
Една от основните причини за ниския процент на успеваемост в полицейските операции за престъпления срещу дивата природа са недостатъчните улики за правилно идентифициране на причината за смъртта на диви екземпляри, по-специално за разграничаване между естествената и причинената от човека смърт. В съответствие с това в хода на обучението беше направен преглед на повечето научни техники и инструменти за обработка на местопрестъпление, вариращи от ДНК, пръстови отпечатъци, фасове, примамки, отпечатъци от стъпки, отпечатъци от гуми, балистична експертиза, в т.ч. бяха представени и стандартните международни протоколи за етикетиране и опаковане на проби, събрани на място. Участниците бяха обучени и да разпознават разлики между отделните типове отрови и техните ефекти върху дивата природа, като лекторите презентираха повечето от най-често използваните отрови в Европа, в т.ч. и в България и на други места по света.
Подробна информация, включително за регистрираните в България значими случаи на използване на отрови, причинили смъртта на голям брой домашни и диви животни, сред които и защитени видове, можете да видите на интернет страницата на МОСВ на адрес:
Академията за престъпления срещу дивата природа на Андалусия (WCA) е насочена към осигуряване на необходимите условия за подобряване на ефективността на правоприлагането в борбата с престъпленията срещу дивата природа въз основа на обмен на знания и опит от най-добрите практики от Испания. Курсовете на WCA са разработени да обхванат различни аспекти на престъпленията срещу дивата природа и да отговарят на различните професионални направления. След завършване на курсовете за обучение участниците добиват експертиза в разследването на престъпления срещу дивата природа. Академията е създадена през 2021 г. по инициатива на Фондацията за опазване на лешоядите (VCF), Нидерландия, в тясно сътрудничество с испанските власти. В тези обучителни курсове до момента са участвали съдебни изпълнители, ветеринарни лекари и прокурори от Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Кипър, Гърция, Египет, Ливан, Италия, Мароко, Северна Македония и Сърбия. За първи сега беше проведено мащабно обучение за разследващи полицаи в рамките на България.