Министърът На Културата Найден Тодоров Бе Почетен Гост На Официалното Откриване На Изложбата „Древна Тракия И Класическият Свят: Съкровища От България, Румъния И Гърция"

Министърът На Културата Найден Тодоров Бе Почетен Гост На Официалното Откриване На Изложбата „Древна Тракия И Класическият Свят: Съкровища От България, Румъния И Гърция"


  Министърът на културата Найден Тодоров бе почетен гост на официалното откриване на изложбата „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ снощи. Вицепрезидентът Илияна Йотова, под чийто патронаж е проявата, отправи приветствие към гостите в музея „Гети“. „Бог е надарил човек с едно невероятно качество - да мечтае и ние мечтаехме точно тук, в музея „Гети”, да се чуе на български за откриването на една невероятна изложба. Изложба, посветена на един древен народ, изложба, която говори много - не само с изящните си предмети, а за една определена душевност“, каза вицепрезидентът.






  Директорът на музея „Гети“ Тимъти Потс приветсва почетните гости на изложбата - българския министър на културата Найден Тодоров, Бойко Христов, нашия генерален консул в Лос Анджелис, директора на Национален археологически институт с музей - БАН доц. Христо Попов, генералния консул на Гърция Кристина Валасопуло, генералния консул на Румъния Лучия Сава, генералния консул на Турция Синан Кузум, както и експерти от музеите в страните от изложбата. Директорът на музея „Гети“ направи преглед на експозицията, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.). Тя включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките ѝ с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.

  Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета участват в изложбата, a българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.

  „Без близкото сътрудничеството на Министерството на културата на България и многобройните български колеги тази изложба нямаше да е възможна, благодарни сме за патронажа и подкрепата на вицепрезидента Йотова“, каза в заключение Директорът на музея „Гети“ Тимъти Потс.

  Ние, българите, имаме много да се учим от тракийската цивилизация, каза пред БТА служебният министър на културата Найден Тодоров. Той допълни, че е много щастлив да има възможността да присъства на откриването на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис. „Когато преди година и половина подписах договора за изложбата в музея „Гети“, не съм подозирал, че ще имам късмета и щастието да присъствам на откриването. Представянето на тракийската цивилизация е нещо невероятно. Ние имаме много да се учим от нея“.

  Министър Тодоров каза още, че е бил много щастлив да чуе музикално изпълнение на композитора Пенка Кунева. Според него музиката е най-подходящото представяне на откриване на изложба с тракийски съкровища, тъй като най-големият музикант на всички времена Орфей е тракиец.

  Найден Тодоров посочи два много важни урока, които са оставени от тракийската цивилизация. Първият е, че до нас е достигнала тракийската култура и трябва да знаем, че това е едно от нещата, с които ще бъдем запомнени. Затова е от съществено значение да подкрепяме нашата култура. Вторият урок, според министър Тодоров, е свързан с това, че тракийската цивилизация е една от най-великите в Античността. Въпреки това за нея не се говори достатъчно. „И в същото време днес се говори за Гърция, за Рим, за Египет, но не толкова много за Тракия. Защо? Защото не са били обединени. Това е вторият ни урок от тракийската цивилизация“. Поради тези две причини „трябва да помним миналото, за да не повтаряме грешките. Трябва да бъдем обединени, за да работим за бъдещето“, каза Найден Тодоров. Той изказа своята радост, че можем да покажем тракийското си наследство и в САЩ.

  Вицепрезидентът Йотова каза, че е било важно тази изложба да бъде именно в „Гети“, защото хората в този музей са пазители на знанието. „И ние сме изключително горди, че точно тук можем да разкажем историята на траките“, добави тя. Българският вицепрезидент благодари на Министерството на културата и на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките за важната им роля в осъществяването на експозицията.

 

 

 



Водещи новини

Времето