Гражданският съвет към ВСС учреди награда за принос в развитието на правовия ред и правовата държава на името на съдия Мария Ангелова на представителното си заседание в Съдебна палата - Хасково

Гражданският съвет към ВСС учреди награда за принос в развитието на правовия ред и правовата държава на името на съдия Мария Ангелова на представителното си заседание в Съдебна палата - Хасково

4 ноември 2024 година

В Деня на народните будители Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет учреди награда на името на съдия Мария Ангелова за принос при утвърждаване на правовия ред и правовата държава. Решението бе прието на представително изнесено заседание в Съдебната палата на град Хасково.

Гости на форума бяха Милена Петева-Георгиева – и. ф. председател на Окръжен съд – Хасково, Пламен Георгиев – председател на Районен съд – Хасково, Василка Желева – председател на Административен съд – Хасково, Иван Стоянов – окръжен прокурор на Окръжна прокуратура - Хасково, Тошо Динков – завеждащ следствен отдел към Окръжна прокуратура – Хасково, Меглена Гунчева – председател на Адвокатска колегия – Хасково, Христина Жисова – заместник-председател на Районен съд – Хасково, Зорница Проданова – заместник-районен прокурор на Районна прокуратура – Хасково, Калин Баталски – председател на Окръжен съд – Перник, Петя Чотрова – заместник-районен прокурор на Районна прокуратура – Кърджали, Преслава Петкова – председател на УС на Камарата на следователите в България, Веселина Кашикова – председател на Окръжен съд – Кърджали, Савчо Танчев – юрисконсулт, и Елена Захариева – началник отдел „Дъблин“ при Държавна агенция за бежанците при Министерски съвет, магистрати, адвокати, журналисти и други.

В заседанието участва и Христо Ангелов – съпруг на съдия Мария Ангелова, който благодари за учредяването на наградата, с която се отбелязва професионалния ѝ път, започнал на 1 ноември преди 25 години като младши съдия в Окръжен съд – Хасково, и пожела номинираните с наградата да бъдат личности, които отговарят на критериите за по-добро общество. Колеги на съдия Ангелова подкрепиха инициативата като изтъкнаха нейния професионализъм и задълбоченост, достойнство, скромност и доброта, пожелаха нейния пример да ни мотивира при отстояване на правовата държава.

ГС към ВСС утвърди състава на Инициативния комитет, който трябва да изготви правила за своята работа и критерии на процедурата по номинации. 

Заседанието продължи с представяне на Дъблинския регламент като правоприлагане, актуализации по тестовете на споразумението на ниво ЕС през 2024 г. и ангажиментите на българската държава по него. Елена Захариева - експерт от Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет, обърна внимание на новия Пакт по миграция, който поставя приоритети върху защитата на интересите на децата и семейството, и мерките за солидарност между държавите-членки на Европейския съюз. С приетия акт ГС към ВСС реши да отправи искане за включване на негов представител в Националния съвет по миграция, граници, убежище и интеграция към МВР. В следващо заседание ГС ще покани отново експерт от Държавната агенция за бежанците, който да разясни новия Пакт по миграция.  

Албена Желязкова – член на УС на Българската асоциация на вещите лица и експертите, представи тяхното участие в Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ на ВСС и МОН, в партньорство с Окръжна прокуратура – Перник и с органите на съдебната власт в съдебния район на Хасково. Тя сподели извод за стойността на проекта за младите хора, като възможност за получаване на знания за съдебната власт и правовия ред. Пламен Георгиев – председател на Районен съд – Хасково, запозна подробно участниците със свършеното по Програмата през учебната 2023/2024 г., когато са презентирани по достъпен и интересен начин за ученици от различни възрастови групи 17 теми, насочени към превенция и изграждане на младите хора като граждани. „Горди сме, че имаме принос към повишаване на правилното разбиране за съдебната власт и сме удовлетворени от резултатите сред младите хора, някои от които вече търсят професионална реализация в правната сфера“, заяви той.

Преслава Петкова – председател на Управителния съвет на Камарата на следователите в България, запозна Гражданския съвет с тяхно становище  относно разпоредби на Закона за противодействие на  корупцията (ЗПК) в частност преходните и заключителни разпоредби на закона, с който се изменят разпоредби на Наказателно-процесуалния кодекс и материалната компетентност на следователите. Тя обърна внимание, че със ЗПК се възлага борбата с корупцията на орган, който е в изпълнителната власт. Посочено бе, че наказателнопроцесуалната ни система осигурява единствено на следователите в най-висока степен нужната оперативна самостоятелност, независимост, предпоставки за безпристрастност и фактическа възможност да работят по вътрешно убеждение, основано на доказателствата по делото и закона.

С акт на Гражданския съвет бяха подкрепени предложения за изменения на ЗПК, които да осигурят възможността за превъзлагане на следователи дела, по които разследването е провеждано от разследващите инспектори от Комисията за противодействие на корупцията. Решено бе също да се предложи на Министерството на правосъдието да включи в работната група по НПК Камарата на следователите, Асоциацията на прокурорите, представители на съсловните организации на съдиите и на ГС към ВСС. Ще бъде инициирано и провеждане на съвместно заседание на Гражданския съвет с Комисията по правни въпроси към 51-то Народно събрание, след нейното сформиране.

Водещи новини

Времето