Министър Атанас Илков: МВР доказа с факти активността, ангажираността и отговорността си по отношение на изборния процес ​

Министър Атанас Илков: МВР доказа с факти активността, ангажираността и отговорността си по отношение на изборния процес ​

Вътрешният министър благодари на колегите си за отличната подготовка, професионалния подход и неуморната работа ​

Постъпили 984 сигнала за нарушаване на изборното законодателство (спрямо 622 при предходните избори), от които 724 - свързани с купуване на гласове в полза на политически партии или коалиции. Образувани са 128 досъдебни производства, от тях 115 по чл. 167-169 от НК (при 95 по време на предишните избори). В хода на проведените 227 специализирани полицейски операции (167 по време на изборите през юни т.г.) са задържани общо 73-ма (спрямо 67 при предходните избори). Издадените предупредителни протоколи са 1934 (1402 за същия период на предходните избори).

Така накратко министърът на вътрешните работи Атанас Илков обобщи резултатите от действията на МВР, предприети с оглед ангажиментите на институцията по отношение на изборния процес. „Постигнатото е следствие от предприетата организация и обществото бе информирано регулярно за всички дейности на територията на страната. След обявяването на окончателните резултати от изборите подготвихме доклад, който е изпратен до президента на Република България, до председателя на Народното събрание и до министър-председателя“, информира вътрешният министър. Той уточни, че окончателен доклад ще бъде изготвен след 30 дена, отчет ще има и за дейността на Национално междуведомствено звено между прокуратурата, МВР, и ДАНС.

Министър Илков припомни основната задача на МВР по време на избори - да обезпечи обществения ред, да осигури охраната при транспортирането на изборните книжа и машините за електронно гласуване, както и охраната на  всички изборни секции, пожарната и пътната безопасност. В този смисъл отбеляза: „МВР беше много по-активно в своите действия. От 27 септември започна национална полицейска операция за противодействие на купения вот. В нея бе включен и целият ресурс на ГДЖСОБТ с оглед обезпечаване на всички уязвими и рискови места и секции. Обособени мобилни екипи от 188 служители, предимно от ГДНП, бяха командировани на територията на цялата страна и оказваха методическа помощ, извършваха контролна дейност на действията на служителите по места и участваха пряко в проверка на сигнали с фактическа и правна сложност с оглед избягване на всякакви спекулации за всеобхватност и обективност на проверките. Резервни мобилни екипи имаше и в София. В резултат постигнахме показатели, които надвишават постигнатото при предходните избори“. Сравнителните данни показват 58,2% повече получени сигнали, 24,3% ръст на образуваните производства, 9% повече задържани, 37,9% повече предупредителни протоколи спрямо същия период на изборите през юни т.г.

Независимо от липсващата конкретика, МВР извърши проверка и на постъпилите няколко списъка с имена на хора, вероятно участващи в търговия с вот. Сред общо 245 имена са установени починали, 15 - живеещи зад граница, а по отношение на 25, които не са установени на адреси, действията продължават и към момента. В този смисъл и като пример за кампанийно подаване на лица, без факти и обстоятелства, вътрешният министър посочи и засечен сигнал, пускан и при предходните избори за 49-о и 50-о НС.

„Няма непроверен сигнал, подценено обстоятелство или факт, който да не е изследван в пълнота. Това е причината да отчитаме по-добри резултати“, отчете още министър Илков и напомни, че вече има ефективна осъдителна присъда на Районен съд – Плевен, както и досъдебно производство,  свързано с лица, участващи в купуване и продаване, в хода на което са  установени факти и обстоятелства, свързани с лице с имунитет.

По време на изборите беше осигурена добра киберсреда, не бе допуснато инфраструктурата и устройствата за анализиране на информация да бъдат атакувани и изведени от експлоатация. Не бе допусната и целенасочена дезинформация, която да се отрази негативно на изборния процес. За обезпечаване на цялостната организация по охрана на обществения ред, на изборните книжа и електронните устройства за гласуване, на 12 897 изборни секции и за обезпечаване на пътната и пожарната безопасност бяха ангажирани 17 000 служители на МВР. Осигурена бе възможност на българските граждани да гласуват – в месеца преди изборите секторите „Български документи за самоличност“ издадоха 56 464 лични карти, а седмица преди вота - 1664 удостоверения за гласуване.

Ефективно бяха използвани възможностите на Географската информационна система „Изборни процеси“ – на базата на точна информация за обстановката в страната, получавана в реално време, бяха насочвани допълнителни сили, където е необходимо. От 27 септември до 28 октомври 2024 г. в МВР функционира и непрекъсната открита линия (телефон и email) за подаване на сигнали за нарушения и престъпления, относими към изборния процес. 

„МВР доказа с факти активността, ангажираността и отговорността си по отношение на изборния процес Няма основания за твърдения и внушения“ – подчерта вътрешният министър. Той благодари на колегите си за отличната подготовка, професионалния подход и неуморната работа, благодарение на които българските граждани спокойно упражниха правото си на глас.

 

 

Водещи новини

Времето