Всеки потребител може да си закупи продукт от всяка точка на света, но това е свързано с рискове за качеството на стоката и за защитата на личните данни. Това каза заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на кръгла маса на тема „Измамите в интернет – новата пандемия“.
По време на дискусията зам.-министър Павлов подчерта, че онлайн средата и цифровизираните пазари предоставят многобройни новости и ползи за потребителите, но там те трябва да са особено внимателни с фалшивите интернет страници, с подвеждащите модели и заблуждаващи похвати. „Измамите в интернет стават все по-често, защото некоректните практики съпътстват нашия живот, а възможността те да се случват във виртуалното пространство, в което прекарваме все повече време, е още по-голяма“, допълни той.
По негови думи вниманието трябва да се насочва, както към младите, така и към по-възрастните, за да се избегне рискът те да станат жертви на измами и порочни търговски практики в онлайн пространството. Голямата цел е гарантирането, че потребителите имат едни и същи права, независимо от начина, по който пазаруват.
Повечето участници в дискусията бяха на мнение, че при онлайн пазаруването нереално ниските цени са индикатор, че става дума за измама или за некачествена, фалшива стока, а тя може да застраши нашето здраве.
В рамките на кръглата маса зам.-министър Павлов подчерта, че е много важна добрата координация между отговорните институции. „По тази тема може и трябва да се говори винаги и навсякъде, да споделяме опита си и да направим така, че да няма пропуски в нашето законодателството“, допълни той.
Организатори на събитието са Комисията за защита на потребителите (КЗП), Европейският потребителски център (ЕПЦ), който функционира към нея, и Патентното ведомство на Република България.