КЗК е участник в проект „Борба с тръжните манипулации при обществени поръчки: подобряване на съответствието и конкуренцията за обществени поръчки“

КЗК е участник в проект „Борба с тръжните манипулации при обществени поръчки: подобряване на съответствието и конкуренцията за обществени поръчки“

На 23 септември 2024 г. започна изпълнението на 2-годишен проект „Борба с тръжните манипулации при обществени поръчки: подобряване на съответствието и конкуренцията за обществени поръчки“. Проектът се изпълнява от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и се финансира от Европейския съюз по програма „Технически инструмент за подкрепа“ (Technical Support Instrument-TSI) на Главна дирекция „Подкрепа на структурните реформи“ на Европейската комисия.

Бенефициенти по проекта са националните органи по конкуренция на шест страни членки на Европейския съюз (Австрия, България, Гърция, Кипър, Румъния и Хърватска), сред които и Комисия за защита на конкуренцията като национален орган по конкуренцията на Република България. Основна цел на многостранния проект е да повиши информираността на институциите и бизнеса и да подобри координацията между всички участници в процедурите за възлагане на обществени поръчки (възложители, контролните органи, бизнеса) за същността и индикациите за тръжни манипулации.

Тръжните манипулации (bid-rigging) в процедури за обществени поръчки представляват форма на картелно споразумение, което е едно от най-тежките нарушения на правото по конкуренцията (чл. 101 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК)). Комисия за защита на конкуренцията и Европейската комисия  са компетентните органи, които разследват и установяват наличието/липсата на тръжни манипулации. В случай на установено нарушение на чл. 101 от ДФЕС и/или чл. 15 от ЗЗК санкцията за участващите в картелното споразумение предприятия е в размер до 10% от общия оборот за предходната финансова година.

В рамките на проекта са предвидени следните дейности:

·        Обучение за държавни институции и за бизнеса чрез серия семинари, които ще се проведат във всяка от страните-бенефициенти;

·        Изготвяне на наръчник с добри практики в борбата с тръжните манипулации;

·        Наръчник с обучителни материали за възложители и контролни органи за постигане на съответствие на обществените поръчки с правилата по конкуренция;

·        Препоръки за методи за сътрудничество на националните органи по конкуренция и възложители и/или контролни органи по обществените поръчки.

Повече информация за проекта и за развитието на проектните дейности може да бъде открита на следната страница: https://www.oecd.org/en/about/projects/fighting-bid-rigging-in-public-procurement-in-austria-bulgaria-croatia-cyprus-greece-and-romania.html