Вицепрезидентът Йотова участва в откриването на бюст на проф. Шигейоши Мацумае в Центъра за източни езици и култури

Вицепрезидентът Йотова участва в откриването на бюст на проф. Шигейоши Мацумае в Центъра за източни езици и култури

Основател на Токайския университет, изявен учен, политик и общественик, проф. Мацумае има огромен принос за развитието на отношенията между Япония и България

Проф. Мацумае беше от хората, които знаеха силата на науката, на познанието, на културата. Знаеха, че тази сила надживява всичко, извоювано с меч, гради най-стабилните мостове през времето, не познава географски граници. С огромния си принос за развитието на отношенията между Япония и България проф. Мацумае записа името си със златни букви като един от най-големите приятели на България. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към присъстващите на церемонията по откриване на бюст на проф. Шигейоши Мацумае в Центъра за източни езици и култури към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Проф. Мацумае (1901-1991) е почетен доктор на Софийския университет и член на Управителния съвет на Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на редица български държавни отличия.

„И България, и Япония са наследници на дълга и богата история и култура. Благодарение на всички вас днес тук, на вашата дейност и инициативи, ние непрекъснато се опознаваме. А всички знаем, че колкото по-добре познаваш някого, толкова по-добре можете заедно да градите общо бъдеще. Водеща в развитието на културните връзки между България и Япония е ролята на университетската японистика“, посочи в приветствието си вицепрезидентът и благодари на Софийския университет, на Центъра за източни езици и култури и на Факултета по класически и нови филологии, които развиват връзките между двете страни и двата народа. Йотова изтъкна и активната дейност на Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за активната дейност за развитието на образователните и културните контакти между България и Япония.

В церемонията участва и делегация от Токайския университет, който има дългогодишно сътрудничество с България в редица области. Вицепрезидентът подчерта активната културна дипломация на Япония и отбеляза богатата програма на 35-ите Дни на японската култура в България. Илияна Йотова изтъкна и интензивните контакти между България и Япония в различни сфери, като посочи, че в рамките на месец няколко японски делегации са посетили България и са провели срещи с президента Румен Радев.

Приветствието си вицепрезидентът завърши с думи на проф. Шигейоши Мацумае, които подчертават големия български принос за развитието на културата и духовността не само на славянския, а и на целия свят – „Българската средновековна култура е сред седемте цивилизации в историята на човечеството, играли отговорна посредническа роля заради мисията им на свързващо звено между Изтока и Запада“.

 

Времето