Зам.-Министър Петкова: Социалният Диалог Е Основа За Устойчиво Развитие И Достоен Труд

Зам.-Министър Петкова: Социалният Диалог Е Основа За Устойчиво Развитие И Достоен Труд

„В Министерството на труда и социалната политика винаги сме споделяли разбирането, че социалният диалог е основата за намирането и прилагането на най-работещите решения в името на хората“, заяви заместник-министър Румяна Петкова при откриването на международната конференция „Социалното партньорство като ключов инструмент за постигане на осезаеми промени в Западните Балкани“. Тя приветства от името на министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов участниците в събитието, организирано от КТ „Подкрепа“ в рамките на обучителната програма на Европейския работнически център EZA.

„Конструктивното и пълноценно партньорство между държавата, работодателите и работещите е пътят за постигане на устойчиво развитие и приобщаваща социална пазарна икономика, в която има повишаване на заетостта, достоен труд и социален прогрес“, отбеляза зам.-министър Петкова. Тя обърна внимание, че задължение на държавата е да създаде правовата рамка, която да насърчава социалния диалог и колективното трудово договаряне.

„Смятам, че България е изпълнила този свой ангажимент, защото у нас законодателната уредба в тази насока постоянно се доразвива с оглед на националните особености и отчита добрите примери в другите държави от Европейския съюз“, каза заместник-министърът на труда и социалната политика. Петкова припомни, че в процеса на транспониране на Директивата относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз предстои да се въведат още разпоредби, които да насърчат допълнително социалния диалог и колективното трудово договаряне.

Според Румяна Петкова усилията за укрепване на социалното партньорство в Западните Балкани трябва да се насочат както към осигуряване на съответствие на националните правни и регулаторни рамки с принципите на Европейския съюз, така и към насърчаване на културата на сътрудничество между държавата, работодателските и синдикалните организации.